Jak zrobić szampon w kostce w domu?

Jak zrobić szampon w kostce w domu?

Jak zrobić szampon w kostce w domu?

Szampon w kostce jest hitem ostatnich miesięcy. Nie dziwnego. Jest ekologiczny ze względu na brak plastikowego opakowania, ma naturalny skład oraz jest wygodny w użyciu. Taki szampon, podobnie jak inne kosmetyki naturalne, jak mydła czy masło do ciała, możesz wykonać samodzielnie w domowych warunkach na miarę swoich potrzeb. Prosto i niewielkim kosztem. I ja Ci w tym pomogę.

1. Dlaczego szampon w kostce?

Argumentów za używaniem szamponu w kostce jest mnóstwo. A poniżej wymieniam tylko te najważniejsze z mojego punktu widzenia:

  • brak opakowania – idealnie wpasowuje się do nurtu less waste, minimalizując tym samym ilość plastiku
  • proste w użyciu – w przeciwieństwie do mydeł do włosów, szampony w kostce nie wymagają po umyciu stosowania płukanki octowej, ponieważ szampony w kostce mają niższe pH niż mydła
  • ekologia – mydliny, które trafiają do kanalizacji nie wytwarzają szkodliwych substancji dla środowiska
  • ergonomia – są lżejsze, zajmują mniej miejsca w porównaniu do szamponów w plastikowej butelce
  • idealna na podróż – w szczególności przy podróży samolotem, gdyż nie liczy się do płynów w bagażu podręcznym

Ponadto, awaryjnie, jeśli zabraknie Ci żelu pod prysznic, możesz również skorzystać z szamponu.

2. Od czego zaczęła się moja przygoda z szamponami w kostce?

Moja przygoda z szamponami w kostce zaczęła się kilka lat temu, kiedy to zakupiłam jedną kostkę na kiermaszu podczas Festiwalu Mydła i Dzikiej Kosmetyki. Byłam pod wielkim wrażeniem, gdyż nigdy wcześniej moje włosy, z tendencją do przetłuszczania się, nie były tak długo czyste i świeże. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała własnych sił w samodzielnym zrobieniu kostki do włosów. Posiłkowałam się przede wszystkim blogami zagranicznymi. W między czasie zrobiłam pierwsze próby wykonania kostki do włosów. Jednakże dopiero dwa lata później dostałam największą motywację do eksperymentów, tuż po warsztatach stacjonarnych z robienia szamponów u Ewy z Chwaściarni. Od tamtej pory wykonałam co najmniej kilkadziesiąt różnych kostek, każda oparta na nowej recepturze. Przy okazji zrobiłam mnóstwo błędów, ale zawsze wyciągałam wnioski, aż w końcu udało mi się opracować prostą drogę do wykonania kostki na miarę własnych potrzeb.

3. Jak zrobić szampon w kostce?

Wykonanie własnej kostki jest nadzwyczaj łatwe. Nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wymieszać ręką kilka składników, ulepić z nich kulkę i gotowe. Poniższy film przedstawia krok po kroku jak zrobić taki szampon w kostce w domowych warunkach. Zapraszam do obejrzenia.

Kroki wykonania szamponu w kostce:

  1. Odważ składniki
  2. Rozpuść masło (+ jeśli przepis przewiduje BTMS, alkohol cetylowy)
  3. Wrzuć do roztopionego masła pozostałe składniki
  4. Wymieszaj ręką, aż do uzyskania konsystencji zbitej kulki
  5. Zostaw do wyschnięcia na 3-4 dni

4. Składniki

Poniżej przedstawiam ogólny schemat powstawania szamponu w kostce. Tłuszcze i proszki podane w poniższych przepisach możesz dowolnie podmieniać według własnych potrzeb. Dodatkowo szampon możesz wzbogacić takimi składnikami jak BTMS, d-pantenolem czy gliceryną. Modyfikując przepis uważaj na ilość SCI – nie może być go więcej niż 50%.

DETERGENT + CIECZ + TŁUSZCZE + PROSZKI = SZAMPON W KOSTCE

I. Detergent

SCI to główny składnik szamponu w kostce. Jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Dedykowany do tworzenia łagodnych dla skóry produktów do mycia i kąpieli.  

Właściwości:  

  • pomaga utrzymać stabilność i twardość
  • daje gęstą, stabilną pianę, także w twardej wodzie
  • nie wysusza i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia
  • jest dobrze tolerowany przez większość typów skóry i włosów

II. Ciecz

Kolejnym składnikiem, który jest Ci potrzebny do wykonania szamponu jest ciecz, która ma za zadanie nieco rozrzedzić konsystencję kostki. Możesz użyć zwykłą przegotowaną wodę, bądź napar, odwar bądź hydrolat. Dzięki temu wzbogacisz kostkę o dodatkowe właściwości pielęgnujące. Więcej na ten temat odnajdziesz we wpisie “Zioła w kosmetykach”.

III. Tłuszcze

W przypadku tłuszczy koniecznie użyj masła, który pełni nie tylko funkcje pielęgnujące, ale również lepiszcza. To dzięki niemu składniki lepią się do siebie, tworząc kostkę. Ponadto dodatek pozostałych olejów sprawia, że możesz stworzyć kostkę zgodnie ze swoimi preferencjami. Wybierz taki, z którym lubi się z Twoją skórą.

Masło shea – regeneruje, łagodzi podrażnienia, przyspiesza procesy gojenia, zmiękcza skórę jednocześnie chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami m.in. promieniami UV

Masło mango – działa nawilżająco oraz łagodząco, może być stosowane do każdego rodzaju skóry – dojrzałej, suchej, normalnej i tłustej

Masło kakaowe – uelastycznia, wygładza oraz przeciwdziała podrażnieniom, przyspiesza procesy gojenia się ran i regeneracji skóry, zmniejsza ilość uszkodzeń i wzmacnia procesy regeneracji komórek skóry

Olej ze słodkich migdałów – łagodzi podrażnienia, chroni skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych, wykorzystywany w pielęgnacji skóry wrażliwej i przesuszonej

Olej konopny – odżywia, wygładza, łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, jest łagodny dla cery wrażliwej

Olej czarnuszkowy – zabliźnia, przyśpiesza gojenie ran, wykazuje działanie antyseptyczne oraz antybakteryjne

Olej rycynowy – łagodzi, ochrania i świetnie odżywia, przyspiesza gojenie ran, znalazł zastosowanie również przy leczeniu atopowego zapalenia skóry i grzybicy

IV. Proszki

W skład proszków wchodzą glinki oraz zmielone zioła. To jakie proszki użyjesz w recepturze, będzie miało wpływ na cechy szamponu. Warto mieć na uwadze, że proszki mają różną gęstość. W związku z tym lepiej dać ich mniej i dopiero podczas formowania szamponu, dodawać po kolejnych kilka gram, aż do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Glinka zielona wykazuje najsilniejsze działanie spośród wszystkich dostępnych glinek. Wszystko dzięki jej bogatemu składowi, który obejmuje aż 20 różnych soli mineralnych. Regularnie stosowana poprawia stan skóry.

Właściwości:

  • posiada właściwości dezynfekujące oraz gojące
  • poprawia krążenie
  • zmniejsza podrażnienia
  • działa oczyszczająco i łagodząco, tonizuje oraz wyrównuje pH skóry
  • ma działanie regenerujące w przypadku drobnych skaleczeń i niegroźnych oparzeń, a nawet ugryzień komarów

Shikakai jest drzewem rosnącym na terenie Indii i wschodniej Azji. Dzięki naturalnej zawartości saponin oraz lekko kwaśnemu pH, shikakai jest tradycyjnie stosowanym przez kobiety w Indiach środkiem myjącym włosy.

Właściwości: 

  • wzmacnia cebulki
  • oczyszcza włosy
  • nie narusza ochrony lipidowej
  • nie wysusza włosów i skóry głowy
  • pobudza ich porost
  • walczy z łupieżem
  • włosy stają się gęstsze, grubsze i jedwabiście gładkie

V. Zapachy

Dla zwiększenia przyjemności mycia włosów do szamponu możesz dodać kilka kropel:

  • olejków eterycznych
  • kompozycji zapachowej przeznaczone do kontaktu ze skórą

Dodatek olejów eterycznych sprawi, że wzbogacisz go dodatkowymi właściwościami.

Więcej na temat olejków możesz przeczytać w artykule “Olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe?”

VI. Dodatki

Szampony w kostce możesz również wzbogacić składnikami, dzięki którym nadasz im dodatkowych właściwości:

  • BTMS – pełni funkcję kondycjonującą, po nim włosy łatwiej się rozczesują, są miękkie i lśniące
  • D-pantenol – działa łagodząco, kondycjonująco i kojąco na skórę głowy, ułatwia rozczesywanie włosów
  • gliceryna – włosom nadaje miękkości i elastyczności, nawilża je i regeneruje

5. Gotowe przepisy

Poniżej masz bardzo proste przepisy na szampon w kostce. Pamiętaj, że dowolnie możesz podmieniać wodę, tłuszcze i proszki, dostosowując je pod własne wymagania i tym samym tworząc kostkę na miarę swoich potrzeb.

jak zrobić szampon w kostce w domu

Do włosów normalnych

Składniki:

Wszystkie składniki możesz zakupić TUTAJ.

Do włosów przetłuszczających się

Składniki:

Wszystkie składniki możesz zakupić TUTAJ.

 

6. Jak używać szampon w kostce?

 

Szampon w kostce jest łatwy w obsłudze, analogicznie do mydła. Wkładasz go pod kran, rozcierasz w dłoniach aż zacznie się pienić, a następnie powstałą pianę nakładasz na mokre włosy. Ewentualnie możesz samą kostką pocierać skórę głowy.

7. Chcesz stworzyć mydło do włosów na miarę swoich potrzeb?

Podczas pierwszych testów może się okazać, że szampon nie do końca spełnia Twoje oczekiwania, włosy są obciążone bądź za bardzo puszyste. Jednakże w takim przypadku nie zniechęcaj się i zacznij eksperymentować. Niekiedy niewielka zmiana proporcji składników bądź dodatek jednego surowca sprawia, że w końcu stworzysz kostkę zgodnie z własnymi preferencjami. A jak sobie ułatwić pracę?

Jestem autorką ebooka “Szampon w kostce. Poradnik z przepisami”, w którym odnajdziesz:

  • wykaz składników do zrobienia szamponu wraz z ich charakterystyką
  • tabele, które pomogą Ci szybko dostosować składniki pod Twoje oczekiwania
  • rekomendowane proporcje składników, aby uzyskać pełnowartościowy kosmetyk
  • gotowe przepisy pod każdy typ włosów

Ponadto dzielę się w nim prostymi wskazówkami w jaki sposób przyspieszyć sobie pracę, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, a co można odpuścić. Zachęcam Cię do zapoznania się z jego fragmentem:


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

 

4 komentarze

  1. Odnalazłąm ten post kiedy szukałam przepisu na wykonanie szamponu. Składniki zamówione, zobaczymy co mi wyjdzie 😀 Mam tylko pytanie o SCI – “Modyfikując przepis uważaj na ilość SCI – nie może być go więcej niż 50%.” – objętościowo czy wagowo? Im więcej SCI tym bardziej szampon będzie się pienił? Wiem, że nie od razu mi wyjdzie idealna kostka, ale wolę dopytać o podstawy.
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za post!

    Ola
    lis 15, 2022 Odpowiedz
    • Ilość 50% jest podana wagowo 🙂 Tak, im więcej SCI, tym więcej piany. Daj znać jak wyszło 🙂

      Gosia
      lis 15, 2022 Odpowiedz
      • Pierwsze mycie za mną. Zrobiłam szampon do włosów normalnych, jednak zamiast oleju lnianego dodałam konopnego, masło shea zastąpiłam masłem awokado i dałam tylko czerwoną glinkę. Akurat takie składniki miałam, a na początek nie chciałam kupować, bo nie wiedziałam, co mi wyjdzie. I to był błąd – trzeba było się trzymać ściśle przepisu. Ogólnie szampon wyszedł całkiem ładny, twardy, ale mam wrażenie, że mało się pienił (ale ja muszę mieć duuuużo piany, może dlatego takie wrażenie). Włosy umył, ale zostawił taką ciężką warstwę. Poza tym włosy były “szade” (po każdym w kostce tak mam). Jednak jak na pierwszy samorobny szampon jestem bardzo dumna, bo ogólnie wyszła mi bardzo fajna kostka. Na pewno będę jeszcze próbować, bo zabawa fajna. Tym razem będę się trzymała ściśle przepisu, a eksperymenty zostawię na później, jak już będę miała więcej wiedzy w tym temacie.
        Super blog! Będę wpadać częściej 🙂

        Ola
        lis 28, 2022 Odpowiedz
        • Dziękuję, że podzieliłaś się swoimi wrażeniami. Tak naprawdę, to z kosmetykami do włosów trzeba sporo testować. Nawet jeśli obie byśmy miały włosy suche, to ten sam szampon do włosów suchych może się u mnie sprawdzić rewelacyjne, a dla Ciebie może okazać się porażką. Jednakże uważam, że eksperymentować warto – w końcu trafisz na skład, który Twoje włosy pokochają :*

          Gosia
          lis 28, 2022 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *