Podział olejów roślinnych

Podział olejów roślinnych

Podział olejów roślinnych

Podział olejów roślinnych, którym poświęcony jest poniższy wpis, ma stanowić ściągawkę dla wszystkich początkujących osób robiących domowe kosmetyki. Bo co olej, to inna historia i inne właściwości. Na jednym jest informacja “olej nierafinowany dedykowany skórze problematycznej”, zaś na drugim “pozyskiwany z zarodków”. O co w tym wszystkim chodzi? W jednym miejscu umieściłam najważniejsze podziały olejów roślinnych, który ma na celu uporządkowanie podstawowej olejowej wiedzy.

Podział olejów ze względu na pochodzenie

Jednym z podstawowych podziałów olejów roślinnych jest podział ze względu na ich pochodzenie:

  • Oleje roślinne

Pochodzą z roślin (nasiona, łodygi, owoce, korzenie). Są mieszaniną organicznych kwasów tłuszczowych, witamin, protein, cukrów oraz minerałów. Samo dobro dla naszej skóry.

  • Oleje mineralne

Pozyskuje się je w procesie destylacji frakcji ropy naftowej. Są mieszaniną różnego rodzaju węglowodorów. Po nałożeniu na skórę, tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, która ma za zadanie chronić przed działaniem czynników zewnętrznych.

  • Oleje silikonowe

To oleje otrzymane w sposób syntetyczny. Ich cechą jest duża odporność na czynniki zewnętrzne oraz wysoki poziom ochrony przed utratą wody.

Podział olejów ze względu na ich pozyskiwanie

Surowcem do pozyskania oleju mogą być:

  • nasiona (słonecznik, rzepak, bawełna, soja)
  • pestki (dynia, winogron)
  • miąższ owoców (palma oleista, oliwka)
  • zarodki (kukurydza)
  • otręby (ryż)

Rodzaj surowca, z którego pozyskiwany jest olej ma znaczenie

Olej rokitnikowy tłoczony z miąższu ma czerwoną, intensywną barwę, zaś tłoczony z pestek jest żółty.

Podział olejów ze względu na oczyszczenie

Oleje dzieli się również ze względu na etapy, przez które przechodzi. Etap rafinacji jest jednym z nich, jednakże nie jest obowiązkowy i może zostać pominięty.

  • Oleje rafinowane

Oleje mogą być poddane procesowi rafinacji, podczas którego usuwane są wszystkie niepożądane składniki. Do tego celu używa się wysokiej i niskiej temperatury, jak również substancji chemicznych.

  • Oleje nierafinowane 

Pozyskany olej nie jest poddany procesom oczyszczania. Charakteryzuję się mętną konsystencją, ciemniejszą barwą i intensywnym aromatem. Zawiera cenne składniki. Ponadto jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe.

podział olejów roślinnych
podział olejów roślinnych
podział olejów roślinnych

Podział olejów ze względu na wysychanie

Podział olejów roślinnych ze względu na wysychanie jest zależne od zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w danym oleju. Im więcej jest tych kwasów w oleju, tym olej szybciej schnie:

  • Oleje schnące 

Zawierają w składzie ponad 50 % kwasów wielonienasyconych. Wchłaniają się dość szybko i nie zostawiają tłustej warstwy na skórze . Są więc idealne dla cery przetłuszczającej się. Idealnie nadają się jako baza pod makijaż.

Przykłady olejów schnących: olej z dzikiej róży, olej lniany, olej z czarnuszki

  • Oleje półschnące 

Zawierają od 20 do 50 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Przeznaczone są do skóry normalnej i mieszanej. Mogą zapychać pory przy cerze tłustej. 

Przykłady olejów półschnących: olej ze słodkich migdałów, olej z nasion bawełny, olej z pestek moreli, olej arganowy

  • Oleje nieschnące 

Zawierają mniej niż 20 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nieschnące oleje polecane są szczególnie skórze suchej i dojrzałej, która utraciła jędrność.

Przykłady olejów nieschnących: olej z awokado, olej z pestek brzoskwiń, olej kokosowy, oliwa z oliwek

Komedogenność olejów 

Oleje dzieli się również na dwie grupy, w zależności od ich tendencji do zatykania porów, a co za tym idzie do powstawania zaskórników. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy oleje zmieszane z martwymi komórkami skóry, zaczynają blokować ich pory, jednocześnie uniemożliwiając im prawidłowe funkcjonowanie.

  • Oleje komedogenne

To oleje, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników. Mają ciężką konsystencję i długo się wchłaniają. W olejach komedogennych dominują kwasy nasycone (m.in. oleinowy, arachaidowy, stearynowy, palmitynowy, myristynowy i laurynowy).

Przykładowe oleje komedogenne: olej kokosowy, olej palmowy, olej z kiełków pszczenicy, olej z nasion bawełny, olej z awokado

  • Oleje niekomedogenne

Mają lekką konsystencję, szybko się wnikają w naskórek, nie pozostawiają tłustej warstwy. Poleca się głównie cerom problematycznym – tłustej, mieszanej i trądzikowej. Są zaliczane do grupy olejów schnących. W ich składzie przeważają kwas linolenowy, linolowy i gamma-linolenowy. 

Przykładowe oleje niekomedogenne: olej konopny, olej z pestek dyni, olej z pestek malin, olej z czarnuszki, olej ze słodkich migdałów

Jak stosować olej na twarz…?

Zwilż skórę hydrolatem, tonikiem bądź wodą, a następnie nałóż olej w ilości 1-2 kropli na skórę. Możesz również wymieszać olej z kremem. Ważne jest, aby nie stosować oleju zamiennie z kremem, tylko potraktować go jako uzupełnienie Twojej codziennej pielęgnacji.

Podział olejów ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych

Ten podział najcześciej stosuje się przy doborze oleju do pielęgnacji włosów. Kluczowa jest tu kwestia wielkości cząsteczek oleju, z którego jest zbudowany. To właśnie od ich wielkości zależy do jakiej grupy zakwalifikujemy dany olej.

  • Oleje nasycone

Oleje z przewagą kwasów nasyconych (np. laurynowy, mirystynowy, stearynowy, palmitynowy, arachidowy) są zbudowane z niewielkich cząsteczek. Świetnie sprawdzają się na włosach o niskiej porowatości.

Przykład olejów nasyconych: olej kokosowy, olej babassu, olej palmowy

  • Oleje jednonasycone

Oleje z przewagą kwasów jednonasyconych (omega-7 i omega-9) są zbudowane ze średnich cząsteczek. Świetnie sprawdzają się na włosach o średniej porowatości.

Przykład olejów jednonasyconych: olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej ryżowy

  • Oleje wielonienasycone

Oleje roślinne z przewagą kwasów wielonienasyconych (omega-3 i omega-6) mają większe cząsteczki. Wygładzają łuski oraz ograniczają puszenie włosów o wysokiej porowatości.

Przykład olejów wielonasyconych: olej awokado, olej konopny, olej neem

 

Kilka słów na koniec…

Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałam wątpliwości co do rodzaju olejów i uporządkowałam Twoją wiedzę. Jak widzisz dzięki niewielkiej znajomości budowy olejów można z łatwością zmodyfikować recepturę w Twoich domowych kosmetykach o olej, z którym lubi się Twoja skóra. Taka podmiana może okazać się kluczową, aby ostatecznie móc uzyskać kosmetyk na miarę swoich potrzeb. Powodzenia w eksperymentowaniu!

Bibliografia:

  1. Arct J., Pytkowska K. „Leksykon surowców kosmetycznych”. Warszawa 2010.
  2. Barel A.O., Paye M., Maibach H.I. „Handbook of Cosmetic Science and Technology”, 2001.
  3. Glinka R., Glinka M. „Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii” tom I, Łódź 2008.

Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *