Jak zrobić domowe masło do ciała?

Jak zrobić domowe masło do ciała?

Jak zrobić domowe masło do ciała?

Masła kosmetyczne to jeden z podstawowych surowców stosowanych w produkcji kosmetyków naturalnych. Mogą być również użyte jako samodzielne kosmetyki. W przypadku wymieszania ich z innymi tłuszczami, uzyskuje się kosmetyk z dodatkowymi właściwościami. Poniżej odnajdziesz bardzo proste przepisy, na podstawie których wykonasz własne domowe masło do ciała. Ale zanim przejdziesz do praktyki, zapoznaj się czym charakteryzują się masła kosmetyczne, jak je stosować oraz jaka jest różnica między masłami rafinowanymi i nierafinowanymi.

1. W jakim celu stosuje się masła kosmetyczne?

Masła kosmetyczne mają stałą konsystencję, a ich skład bardzo bogaty. Kwasy tłuszczowe, witaminy oraz szereg innych aktywnych substancji docierają do głębokich warstw skóry, dzięki czemu jest ona odpowiednio zregenerowana i nawilżona. Ich gęsta struktura sprawia, że skóra jest pokryta tłustą warstwą, co ma na celu zapewnienie jej maksymalnego odżywienia przez wiele godzin. W związku z tym masła kosmetyczne bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry:

  • suchej – aby zachować jej odpowiednie nawilżenie
  • tłustej – w okresie zimowym, gdy skóra narażona jest na działanie niesprzyjających warunków pogodowych

2. Jakie masła możesz użyć?

Aktualnie na rynku jest wiele rodzajów maseł, jednakże w naszych przepisach ograniczamy się do trzech najpopularniejszych, które wykazują się wyjątkowymi właściwościami pielęgnującymi:

  1. Masło shea – regeneruje i odnawia zniszczony naskórek. Zmiękcza skórę jednocześnie chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami m.in. promieniami UV. Ponadto łagodzi podrażnienia, przyspiesza procesy gojenia oraz niweluje reakcje alergiczne.
  2. Masło mango – dobrze się rozprowadza i szybko wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustej warstwy. Działa nawilżająco oraz łagodząco. Poza tym łagodzi oparzenia słoneczne i podrażnienia.
  3. Masło kakaowe – uelastycznia, wygładza oraz przeciwdziała podrażnieniom. Przyspiesza procesy gojenia się ran i regeneracji skóry. Stosowane jest w problemach skórnych, oparzeniach oraz wypryskach. Zmniejsza ilość uszkodzeń i wzmacnia procesy regeneracji komórek skóry.

3. Masło rafinowane czy nierafinowane?

W zależności od sposobu obróbki maseł, na rynku możesz spotkać masło rafinowane oraz nierafinowane. A co to znaczy, że masło jest rafinowane? To świadczy o tym, że masło zostało poddane procesowi rafinacji, czyli oczyszczania. Ma ono na celu m.in. nadaniu tłuszczom odpowiednich właściwości jak pozbawienie zabarwienia oraz zapachu. Dodatkowo zwiększa się ich trwałość. Zarówno masła rafinowane jak i nierafinowane mają swoje zastosowanie i ich użyteczność zależy od tego, do jakiego produktu chcesz je ostatecznie wykorzystać.

Masło nierafinowaneMasło rafinowane
surowe, otrzymane w wyniku tłoczenia na zimno poddane procesowi oczyszczania
ma charakterystyczny dla maseł nierafinowanych zapach i kolorpozbawione koloru i zapachu, są trwalsze i bardziej odporne na wysoką temperaturę
użyj je do balsamów i kremów użyj je do mydeł

4. Co potrzebujesz do zrobienia własnego masła do ciała?

Cały sprzęt, który potrzebujesz masz w domu. A co ze składnikami? Jeśli robiłaś kiedykolwiek mydła to z pewnością pozostało Ci część składników, które możesz teraz wykorzystać do zrobienia masła do ciała. A jeśli ich nie posiadasz, to z łatwością zakupisz je w sklepie z surowcami kosmetycznymi. Tak na prawdę, aby wykonać własne masło do ciała potrzebujesz jedynie:

  1. Akcesoria – garnek, słoiczek, łyżkę, wagę kuchenną, spieniacz do mleka
  2. Masła – zgodnie ze swoimi preferencjami
  3. Olejek eteryczny (opcjonalnie) – dla zapachu oraz wzbogacenia masła o dodatkowe właściwości

Poniżej podane przepisy uwzględniają użycie słoiczka o pojemności 50 ml. Jeśli Twój słoiczek ma inną objętość to podane ilości przelicz proporcjonalnie do wielkości słoiczka.

5. Jak wykonać?

Poniżej opisana metoda jest najszybszą metodą, którą dało nam się opracować (bez mycia zbędnych garnków). Pamiętaj, o odpowiednim przygotowaniu słoiczka. Aby pozbyć się ewentualnych zarazków wyparz go wrzątkiem bądź spryskaj alkoholem (np. spirytusem).

  1. Czysty słoiczek połóż na kuchennej wadze i odważ na niej tłuszcze (o gramaturze zgodnej z podanym przepisem).
  2. Słoiczek z odważonymi składnikami podgrzej w kąpieli wodnej (tylko do momentu przetopienia, nie przegrzewaj tłuszczy, gdyż w wysokiej temperaturze tracą swoje właściwości).
  3. Poczekaj kilka minut, aż rozpuszczone tłuszcze się przestudzą.
  4. Dodaj olejki eteryczne (opcjonalnie).
  5. Następnie wszystkie składniki wymieszaj za pomocą spieniacza do mleka (około 60 sekund).
  6. Ciesz się własnoręcznie zrobionym masłem do ciała.

Czas przygotowania: ok. 15 minut

6. Gotowe przepisy na masła do ciała

Poniżej masz podane trzy gotowe i sprawdzone przepisy, które udowodnią Ci, że można zrobić własne, pełnowartościowe masło w oparciu o kilka łatwo dostępnych składników. Są to tylko przykładowe przepisy, które sprawdziły się u nas na zasadzie prób i błędów. Oczywiście zachęcamy do własnych eksperymentów, aby ostatecznie stworzyć masło do ciała o właściwościach i konsystencji zgodnych z własnymi preferencjami. Powodzenia!

Odżywcze masło do ciała

Najprostsze masło do ciała, które odżywi Twoje ciało. Bez sztucznych dodatków, utrwalaczy oraz zapachów. Możesz je stosować na całe ciało. Konsystencja masła jest stała, jednakże po ogrzaniu w dłoniach rozpuszcza się, dzięki czemu nakładanie go na ciało jest proste i przyjemne.

Co potrzebujesz?

  • masło shea (15 gram)
  • masło kakaowe (15 gram)
  • olej kokosowy (15 gram)
  • ulubiony olejek eteryczny – opcjonalnie (kilka kropel)

Już po kilku dniach stosowania masła zauważysz, że Twoja skóra staje się gładka i miękka. Pamiętaj o regularnym stosowaniu masła jednak, gdyż tylko wtedy przyniesie to oczekiwane efekty.

Wszystkie składniki do masła możesz zakupić TUTAJ.

Nagietkowe regenerujące masło do ciała

Jest to bogata mieszanka masła shea, masła kakaowego i olei roślinnych – maceratu nagietkowego na oliwie z oliwek oraz oleju ze słodkich migdałów. Masło nawilża i chroni już od pierwszego użycia, pozostawiając skórę miękką i jedwabistą w dotyku.

Co potrzebujesz?

  • masło kakaowe (15 gram)
  • masło shea (10 gram)
  • macerat nagietkowy na oliwie z oliwek (10 gram)
  • olej ze słodkich migdałów (10 gram)
  • ulubiony eteryczny olejek – opcjonalnie (kilka kropel)

W jaki sposób wykonasz macerat nagietkowy?

To nic trudnego. Dokładny opis odnajdziesz we wpisie “Macerowanie ziół do mydeł”.

Masło na suche i popękane pięty

Masło kakaowe świetnie sprawdza się również na suche i popękane pięty. Działa on jak naturalny środek nawilżający, regeneruję skórę oraz głęboko ją odżywia zapobiegając uszkodzeniom naskórka. W połączeniu z olejkami eterycznymi wykazującymi właściwości antybakteryjne można stworzyć proste masło, które nie tylko nawilża, ale również odkaża skórę.

Co potrzebujesz?

  • masło kakaowe (15 gram)
  • olej migdałowy (25 gram)
  • eteryczny olejek z drzewa herbacianego (kilka kropel)

Efekty stosowania masła powinnaś zauważyć już po kilku dniach. Twoja skóra staje się gładsza, a ewentualne pęknięcia na piętach wygładzone. Najważniejsze jest, abyś stosowała to masło codziennie. W przeciwnym razie nie przyniesie ono oczekiwanych efektów. W okresie letnim możesz użyć dodatkowo kilka kropel olejku miętowego. Dzięki temu uzyskasz efekt przyjemnego chłodzenia.

Domowe masła do ciała mają to do siebie, że w zależności od temperatury otoczenia będą mieć różną konsystencję.

Nie bój się eksperymentować, bo z każdej opcji jest rozwiązanie. Jeśli masło wyjdzie Ci:
– za twarde – przetop je i dodaj oleju płynnego
– za miękkie – przetop je i dodaj masła

7. Jak używać masła do ciała?

Masło kosmetyczne najlepiej nałóż na noc, po kąpieli lub prysznicu. Ponadto weź pod uwagę fakt, że ze względu na swoją gęstą konsystencję, masła mogą brudzić ubranie. Aby tego uniknąć, odczekaj kilka minut, zanim masło całkowicie się wchłonie. Ale warto! Już po kilku dniach sama doświadczysz, jak dzięki użyciu masła, Twoja przesuszona skóra zregeneruje się i nabierze odpowiedniego nawilżenia.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

4 komentarze

  1. Wstrzeliliscie się idealnie z przepisami na masła bo właśnie tego potrzebuje skóra wysuszona po zimie! Przepisy podane w prostej formie, a składniki w rozsądnych proporcjach. Do szybkiego wypróbowania. Dzieki!

    Katarzyna
    lut 4, 2020 Odpowiedz
    • Super! Bardzo miło czytać takie komentarze… miłego eksperymentowania 😉

      Mydlane Rewolucje
      lut 5, 2020 Odpowiedz
  2. A czy to normalne że po zrobieniu i ostudzeniu masła zostały płynne? Zrobiłam tylko dwa z powyższych – bez nagietkowego. Czy można coś zepsuć w tych przepisach? Jedynie masło kakaowe mam podejrzane bo mniej pewne źródło wzięłam i wygląda inaczej niż zwykle. Ale nadal jest mega twarde przed rozpuszczeniem więc mialam nadzieję że jest ok…

    Maria
    paź 25, 2023 Odpowiedz
    • Ile czasu minęło od zrobienia maseł?

      Gosia
      paź 26, 2023 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *