Czym wzbogacić mydło na problemy skórne?

Czym wzbogacić mydło na problemy skórne?

Czym wzbogacić mydło na problemy skórne?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi dolegliwościami skórnymi, takimi jak trądzik, egzema, łuszczyca czy przesuszenie skóry. Niestety w wielu przypadkach nawet stosowanie tradycyjnych leków z apteki nie przynosi oczekiwanych efektów. Jak można naturalnie wspomóc leczenie tych dolegliwości? Jednym ze sposobów jest używanie dedykowanych mydeł na bazie naturalnych składników. Takie mydła, podobnie jak inne kosmetyki, można wykonać samodzielnie w domowym zaciszu i mieć w 100% pewność z czego są zrobione. Czym warto je wzbogacić, aby zmniejszyć problemy skórne i osiągnąć pożądany efekt? O tym opowie nam zielarz – fitoterapeuta Kasia Kapka, właścicielka marki Mydlamo – Naturalne Kosmetyki.

Mydła na trądzik

Przy zmianach trądzikowych musimy przede wszystkim zadbać o dokładne, ale delikatne oczyszczenie skóry. Mydła sprawdzają się w tej funkcji doskonale. Poza tym warto wyregulować wydzielanie łoju, zadziałać przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Zioła i inne substancje naturalne, które warto wybrać to:

  • Wrotycz – dzięki obecności między innymi olejku eterycznego, a w nim silnie działającego tujonu, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Skutecznie niszczy bakterie, a do tego działa również przeciwzapalnie. Można zastosować do mydła w formie naparu i maceratu olejowego.
  • Pokrzywa i łopian – wykazują działanie regulujące wydzielanie łoju. Zazwyczaj skóra trądzikowa wykazuje skłonności do nadmiernego przetłuszczania. Pokrzywa i łopian będą zmniejszać wydzielanie łoju, ale nie na tyle żeby przesuszyć skórę. Zioła mają tą wielką zaletę, że regulują, a nie totalnie hamują. Kiedy jest za dużo łoju, to zmniejszają wydzielanie, kiedy jest za mało – zwiększają. Zioła można użyć w formie naparu z pokrzywy i odwaru z korzenia łopianu albo w postaci maceratu olejowego.
  • Kora wierzby i kwiat wiązówki – zawierają salicylany, które działają przeciwzapalnie i bardzo delikatnie złuszczająco. Polecam zastosować odwar z kory wierzby i napar z kwiatów wiązówki, gdyż salicylany w nich zawarte rozpuszczają się w wodzie.
  • Propolis – nie jest to zioło, a substancja żywicza wytwarzana przez pszczoły. Wykazuje on silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Wspomaga gojenie ran i regenerację skóry. Może być zastosowany w postaci nalewki (raczej do mydła potasowego) lub w postaci maceratu olejowego.
  • Węgiel aktywny – bardzo popularny i skuteczny składnik kosmetyków oczyszczających. Ma zdolność wiązania zanieczyszczeń i toksyn, które są zmywane ze skóry razem z pianą mydlaną.

Mydła do skóry alergicznej

Skóra alergiczna jest szczególna jeśli chodzi o pielęgnację ziołową. Na alergiczne problemy skórne warto stosować rośliny śluzowe, które tworzą warstwę ochronną na skórze i są raczej neutralne, zioła o działaniu przeciwalergicznym bądź po prostu wodę:

  • Czysta woda – dla osób z wieloma alergiami najlepiej jest przygotować mydło na czystej wodzie. Mamy wtedy pewność, że żadne zioło nie wywoła uczulenia.
  • Rumianek i nagietek – jeśli mamy pewność, że osoba nie jest uczulona na te zioła. Wykazują one działanie lekko przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Można użyć w formie naparu lub maceratu.
  • Nasiona lnu – są raczej neutralne, rzadko wywołują alergie. Zawierają dużo substancji śluzowych, które powlekają skórę i zmiękczają ją. Dodajemy w formie odwaru.
  • Olej z czarnuszki – wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwdrobnoustrojowe.

Czy wiesz, że zioła mogą uczulać?

Zioła mogą leczyć, działać neutralnie, ale również uczulać. Jednym z najczęściej uczulających ziół jest rumianek. Jeśli masz w domu alergika, warto najpierw sprawdzić na małym fragmencie ciała, jaka będzie jego reakcja na ziołowe mydło.

Mydła do skóry atopowej

Skóra atopowa jest skórą bardzo wrażliwą i zazwyczaj mocno przesuszoną. Często występują również stany zapalne. Na te problemy skórne stosujemy zioła śluzowe, które zmiękczają i nawilżają skórę zapobiegając jej pękaniu oraz regenerujące i odżywcze. Rośliny te zmniejszają również świąd skóry:

  • Żywokost – surowiec śluzowy, zawiera dużą ilość allantoiny wykazującej działanie regenerujące na skórę. Śluzy powlekają skórę i zmiękczają ją. Dodajemy w formie odwaru.
  • Płatki owsiane – zawierają śluzy, substancje odżywcze i przeciwalergiczne. Zmiękczają skórę, odżywiają ją i zmniejszają stan zapalny. Dodawane w formie odwaru.
  • Słoma owsiana – tradycyjnie stosowana w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Działa odżywczo i przeciwzapalnie. Dodawana w formie odwaru.
  • Aloes – działa kojąco i łagodzi podrażnienia. Można stosować w postaci soku, proszku aloesowego (wysuszony ekstrakt aloesowy) rozpuszczonego w wodzie bądź dodany bezpośrednio do masy mydlanej albo żelu dodanego do masy mydlanej.
  • Olej konopny i olej tamanu – działają przeciwzapalnie i odżywczo. Bardzo ładnie goją zmiany atopowe.

Mydła na łuszczycę

Łuszczyca jest zapalną chorobą autoimmunologiczną, która objawia się występowaniem na skórze nadmiernie zrogowaciałych łuszczących się plam. W pielęgnacji stosujemy zioła o działaniu przeciwzapalnym, regulującym funkcje układu immunologicznego (w skórze również produkują się komórki układu immunologicznego) a także te, które hamują nadmierne rogowacenie komórek i działają złuszczająco:

  • Wrotycz – oprócz działania przeciwdrobnoustrojowego wykazuje działanie przeciwzapalne i regulujące. Można stosować w formie naparu lub maceratu.
  • Sarsaparilla – zawiera substancje o charakterze sterydowym, dzięki czemu wykazuje działanie zbliżone do sterydów aptecznych. Można stosować w formie odwaru lub maceratu.
  • Dziegieć brzozowy – działa lekko złuszczająco oraz przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ma charakterystyczny mocny zapach dymu. Ma konsystencję bardzo gęstej lepkiej cieczy. Dodajemy bezpośrednio do masy mydlanej.
Mydło dziegciowe
  • Kurkuma – znana przyprawa kuchenna. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, zmniejsza nadmierne namnażanie się komórek skóry. Można używać w formie naparu, maceratu lub wsypać wysuszoną i zmieloną bezpośrednio do mydła.

 

Mydła do skóry suchej i dojrzałej

Skóra dojrzała jest bardzo często odwodniona i pozbawiona energii. Stosowane zioła powinny zapewnić jej dodatkowe nawilżenie, a także jak najlepiej ją odżywić. W pielęgnacji bardzo dobrze sprawdzają się treściwe masła i oleje:

  • Lipa – nawilża i łagodzi podrażnienia. Zawiera śluzy zapewniające odpowiednie nawilżenie skóry. Dodajemy w formie naparu.
  • Miłorząb – poprawia krążenie krwi, zapewniając komórkom lepsze natlenowanie i odżywienie. Dodajemy w formie naparu.
  • Kozie mleko – odżywia skórę, tradycyjnie stosowane w kosmetykach do cery suchej i dojrzałej. Dodawany bezpośrednio do masy mydlanej.
  • Jedwab – pozostawia skórę miękką i jedwabistą. Stosowany w postaci włókien jedwabiu tussah do wody, w której rozpuszczamy wodorotlenek lub w postaci jedwabiu hydrolizwanego bezpośrednio do masy mydlanej.
  • Olej awokado – bardzo odżywczy olej, zapewnia odpowiednie natłuszczenie i regenerację komórek.
  • Masło shea i kakaowe – sprawiają, że mydło jest kremowe i odżywcze – działają przeciwzapalnie i odżywczo. 

Czy warto wzbogacać mydła ziołami?

Naturalne mydła są doskonałym produktem myjącym i pielęgnującym skórę. Nawet zrobione na czystej wodzie będą lepiej pielęgnować skórę od tych sklepowych. Jednakże dodając zioła do mydeł:

  • wzmocnisz ich działanie pielęgnujące i regenerujące,
  • odżywisz swoją skórę,
  • wspomożesz leczenie problemów skórnych,
  • sprawisz, że mydlenie będzie ciekawsze,
  • pobudzisz swoją kreatywność.

Jeśli chcesz od podstaw nauczyć się robić mydła i wspomóc nimi leczenie dolegliwości skórnych, to z pomocą przyjdzie do Ciebie ebook “Mydła na problemy skórne”. Poniżej możesz pobrać jego fragment.


Autorką wpisu jest Kasia Kapka. Właścicielka marki Mydlamo – Kosmetyki Naturalne, farmaceutka oraz absolwentka kursu zielarz-fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach. Na przestrzeni wielu lat w swojej pracy spotkała mnóstwo osób z chorobami skóry, na które tradycyjne leczenie nie działało. Postanowiła więc zacząć samodzielnie robić naturalne ziołowe kosmetyki. Wykorzystując swoje wykształcenie oraz doświadczenie obecnie uczy jak tworzyć własne ziołowe mazidła, dopasowane do potrzeb skóry. Poza tym prowadzi konsultacje w zakresie terapii ziołowych w chorobach skóry.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *