Produkcja kontraktowa kosmetyków dla małych firm

Produkcja kontraktowa kosmetyków dla małych firm

Produkcja kontraktowa kosmetyków dla małych firm

Kiedy zostałam mamą, zaczęło mi brakować zarówno czasu, jak i energii na prowadzenie własnego biznesu. W poszukiwaniu rozwiązania trafiłam na Kasię Broda, właścicielkę manufaktury Kostka Mydła. To właśnie z jej pomocą odnalazłam równowagę między macierzyństwem, a przedsiębiorczością. A jak do tego doszło? O tym dowiesz się z poniższego wywiadu, w którym Kasia wyjaśnia w jaki sposób wspomaga rozwój małych marek oferując im produkcję kontraktową, jakie są zalety takiej współpracy oraz ile to kosztuje.

Kasiu, proszę wyjaśnij czytelnikom mojego bloga, na czym polega produkcja kontraktowa kosmetyków?

Produkcja kontraktowa to forma outsourcingu w zakresie produkcji, polegająca na zleceniu innej firmie wykonania swoich własnych kosmetyków. W ramach tego procesu firma kontraktująca wykorzystuje swoją pracownię i doświadczenie, aby wyprodukować kosmetyki pod inną marką.

Czy możesz podpowiedzieć kiedy warto zlecić produkcję kontraktową?

Warto rozważyć zlecenie produkcji zwłaszcza na samym początku przygody z kosmetykami. To doskonały sposób na przetestowanie pomysłu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z lokalem, jego adaptacją lub wynajmem. Dodatkowo, produkcja kontraktowa sprawdza się, jeśli nie chcesz zajmować się wszystkimi aspektami działalności firmy. W momencie kiedy producent kontraktowy zajmuje się produkcją, Ty możesz w tym samym czasie skoncentrować się na marketingu i sprzedaży swoich produktów.

Jakie są jej plusy i minusy zlecenia produkcji kontraktowej małej manufakturze, a nie wielkiemu koncernowi kosmetycznemu?

Plusem nawiązania współpracy z małą manufakturą jest przede wszystkim możliwość produkcji małych partii kosmetyków. Masz też pewność, że kosmetyki będą produkowane ręcznie i z dbałością o szczegóły i jakość surowców. Z bardziej przyziemnych rzeczy, to luźna atmosfera współpracy, bez zbędnych formalności. Zlecając produkcję kontraktową małej firmie uzyskujesz dodatkowo wsparcie w całym procesie wprowadzania kosmetyku na rynek. Masz możliwość zapytania o każdą nurtującą Cię sprawę, rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z recepturą, opakowaniem, sprzedażą czy ewentualnymi kontrolami Sanepidu.

Czy można Ci zlecić wprowadzenie produktu kosmetycznego na rynek UE od zera?

Oczywiście. W ramach produkcji kontraktowej zajmuję się:

  • recepturowaniem (zgodnie z wytycznymi klienta),
  • produkcją prototypów kosmetyków,
  • kompletowaniem dokumentacji do Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyku,
  • rejestrowaniem kosmetyku w bazie CPNP.

Istnieje możliwość zamówienia pełnego zakresu wymienionych usług lub tylko części np. gdy klient posiada już własną recepturę. Ponadto jestem otwarta na współpracę w przypadku, gdy produkcję kosmetyków dotychczasowo prowadzono osobiście lub zlecano ją innej firmie.

Czy możliwe jest, aby przy produkcji kontraktowej na opakowaniu nie było informacji kto wyprodukował kosmetyk?

Jak najbardziej. Według prawa możesz sama zadecydować, kto jest osobą odpowiedzialną za produkt i wtedy dane Twojej firmy jako jedyne widnieją na opakowaniu. Tym samym nie ma konieczności umieszczania na opakowaniu informacji “wyprodukowano przez Kostka Mydła”. To rodzaj współpracy, na którą najczęściej decydują się moi klienci.

Kto kupuje surowce przy produkcji kontraktowej kosmetyków?

Zwykle przy produkcji kontraktowej to ja zajmuję się zakupem surowców, kontrolowaniem ich dostaw, jakości i terminu przydatności. Zdarza się jednak, że to zamawiający dostarczy mi surowce, szczególnie wtedy gdy zależy mu na tym, by w jego kosmetykach znalazł się produkt, który sam produkuje jak np. kawa, miód, zioła.

Czy oprócz produkcji kontraktowej zajmujesz się projektowaniem i drukiem opakowań na kosmetyki?

Nie, ale mogę polecić firmy, z którymi współpracuję w tym temacie i ewentualnie pośredniczyć w rozmowach z drukarnią. Jednak zajmuję się przygotowaniem tekstu na opakowania i kontrolą projektu od strony technicznej.

Ile kosztuje produkcja kontraktowa kosmetyków na przykładzie mydła? 

Koszt produkcji zależny jest od skomplikowania receptury, a tym samym czasu potrzebnego na produkcję, kosztu surowców, opakowań itp. Całkowity koszt kostek mydła, które aktualnie produkuję kontraktowo, mieści się w granicach 7-12zł netto za sztukę.

Ile się czeka na wyprodukowanie kosmetyków?

Okres oczekiwania na realizację zamówienia zależny jest od zamawianych ilości, typu kosmetyku, a także od dostępności surowców. W przypadku gdy surowce są dostępne w magazynie, a partia jest małej lub średniej wielkości terminy realizacji zamówienia wyglądają następująco:

  • mydła w kostce (sodowe na zimno) – ok. 2 miesiące,
  • mydła na ciepło sodowe lub potasowe – ok 2-3 tyg,
  • pozostałe kosmetyki bezwodne – ok 2-3 tyg.  

Termin realizacji ustalany jest każdorazowo przy składaniu zamówienia.

Jakie jest minimum produkcyjne dla jednego rodzaju kosmetyku?

W przypadku mydeł minimum produkcyjne wynosi ok. 40 sztuk, zaś dla pozostałych bezwodnych kosmetyków ok. 20 sztuk. A maksimum to nawet kilkanaście tysięcy.

Czy jest możliwość zlecenia Ci produkcji mydła z logo lub o niestandardowym kształcie?

W przypadku moich mydeł istnieje możliwość umieszczenia loga za pomocą stempla akrylowego. Jeśli chodzi o nietypowe kształty mydła, które nie są prostopadłościanem, również istnieje taka opcja, jednak czas potrzebny na produkcję takich nietypowych kształtów jest dłuższy. Dodatkowo należy liczyć się z wyższymi kosztami produkcji w porównaniu do standardowych kostek mydła.

Kilka słów ode mnie…

Podsumowując, produkcja kontraktowa kosmetyków to kluczowy krok dla małych firm, pragnących efektywnie zarządzać zasobami i skupić się na swoich unikalnych pomysłach. Dzięki tej opcji, możesz zaoszczędzić czas, pieniądze i skoncentrować się na rozwijaniu swojego biznesu. Kasia z Kostki Mydła, na codzień wpiera już wiele firm w takim modelu biznesowym. Uważam, że warto zainwestować w taką współpracę i razem z Kasią przekształcić własne pomysły w gotowe produkty do zdobycia rynku!


Kasia Broda – założycielka manufaktury Kostka Mydła, gdzie oferuje produkcję kontraktową. Swoją pasję opisuje jako połączenie rzemiosła i naturalnych produktów. Jej ręcznie wykonane kosmetyki przyciągają uwagę swoimi kolorami i fakturami, a właściwości tych produktów, zachęcają do korzystania z naturalnych składników, które są najlepsze dla skóry.

Jeśli chcesz wysłać zapytanie do Kasi o produkcje kontaktową użyj tego maila: zamowienia@kostkamydla.pl.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *