Mydło Aleppo – 9 zastosowań, które Cię zaskoczą

Mydło Aleppo – 9 zastosowań, które Cię zaskoczą

Mydło Aleppo – 9 zastosowań, które Cię zaskoczą

Mydło Aleppo znane jest przede wszystkim ze swojej uniwersalności. Nie dość, że ma lecznicze właściwości to również znalazło swoje zastosowanie podczas codziennych porządków. Poniżej opisuję z czego tak na prawdę składa się mydło Aleppo, jakie są jego rodzaje oraz podaję kilka zastosowań, o których prawdopodobnie jeszcze nie słyszałaś… chociażby takie, że mydłem Aleppo można myć zęby.

I. Z czego składa się mydło Aleppo?

Mydło Aleppo składa się z dwóch tłuszczów:

  • oliwy z oliwek (ma za zadanie pielęgnować naszą skórę)
  • oleju laurowego (pełni właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i regenerujące)

Więcej o tłuszczach w mydłach znajdziesz w artykule “Jakie oleje do mydeł?”

II. Jakie są rodzaje mydła Aleppo?

To ilość oleju laurowego w mydle decyduje przede wszystkim o działaniu mydła Aleppo. Im więcej oleju laurowego, tym ma w sobie więcej właściwości leczniczych. Zakłada się, że:

– 5-10 % – delikatne mydło – do skóry suchej i wrażliwej
– 10-20 % – najpopularniejsze –  dla cery mieszanej i normalnej
– 30-40 % – mydło mocniejsze – dla skóry tłustej (dobrze oczyszcza, redukuje świąd, chroni skórę przed bakteriami)
– powyżej 40 % – o najsilniejszym działaniu – do skóry trądzikowej (na wypryski, trądzik, egzema, łuszczyca)

III. Im starsze tym lepsze, jak z winem

Ciekawostką jest, że zanim mydło Aleppo będzie gotowe do użytku musi leżakować co najmniej rok, aż pojawi się brązowy kolor. Poza tym im jest starsze, tym więcej zawiera w sobie korzystnych właściwości, nabiera twardości oraz bardziej się pieni.

IV. Jakie są zastosowania mydła Aleppo w kosmetyce?

1. Jako szampon do włosów

Wzmacnia cebulki, pielęgnuje skórę głowy oraz wspomaga walkę z łupieżem.

W jaki sposób myć włosy mydłem Aleppo? Tutaj są dwie szkoły:

  • dla jednych wystarczy umycie włosów samym mydłem
  • drudzy twierdzą, że konieczne jest finalne spłukanie ich płukanką z octu jabłkowego

Dlaczego tak istotne jest, aby użyć ocet jabłkowy po umyciu włosów mydłem?

Ponieważ ocet jabłkowy przywraca skórze głowy odpowiednie ph oraz domyka łuski włosa. Bez tego rytuału włosy są podatne na zniszczenia. Ponadto ocet zmywa resztki mydła, które mogły się nie spłukać. Płukankę octową przygotowuje się w proporcji 1l wody + 1 łyżka octu (najlepiej jabłkowego własnej roboty).

Jeśli nie wiesz w jaki sposób wykonać domowym sposobem ocet jabłkowy zapraszam Cię na wpis Małgosi Kaczmarczyk z Ziołowej Wyspy “Ocet jabłkowy – dla zdrowia”.

2. Pianka do golenia

Mydło Aleppo zmiękcza skórę oraz działa antybakteryjnie – to idealne połączenie dla środka z przeznaczeniem do golenia. Mydło należy spienić oraz nałożyć pianę na skórę. Następne kroki są takie same jak przy tradycyjnym goleniu.

3. Do higieny intymnej

Ten temat może wzbudzić w Tobie wiele kontrowersji, jednakże wiele kobiet używa mydła Aleppo do mycia okolic intymnych. Zmniejsza się uczucie swędzenia, pieczenia i podrażnienia. Ponadto leczy stany zapalne.
Jednakże uważam, że używanie mydła Aleppo do higieny intymnej jest to kwestia indywidualna. Jednej kobiecie higiena tym mydłem będzie służyć, zaś drugiej nie nie. Warto jednak przetestować to na sobie.

4. Kąpiele

Przy stanach zapalnych skóry idealne są kąpiele z użyciem mydła Aleppo w ciepłej wodzie. Pamiętaj, aby dobrać stężenie oleju laurowego w mydle Aleppo zgodnie z preferencjami Twojej skóry.

5. Środek myjący dla zwierząt

Mydło Aleppo możesz użyć również jako naturalnego środa do mycia sierści i skóry zwierząt – łagodzi podrażnienia oraz przywraca sierści blask.

6. Do mycia zębów

Wystarczy zwilżyć mydło, a następnie nanieść okrężnymi ruchami pianę mydła na szczoteczkę do zębów. Mydło Aleppo działa na jamę ustną antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz przeciwzapalnie. Pozostawia idealnie czyste zęby.

Jakie są zastosowania mydła Aleppo w gospodarstwie domowym?

7. Jako środek czyszczący

Zetrzyj na tarce, dodaj sody oczyszczonej oraz odrobinę wody. Opcjonalnie możesz dodać kilka kropel olejków eterycznych. Jest to idealna alternatywa do komercyjnych środków czystości.

8. Płyn do naczyń

Z mydła Aleppo możesz zrobić płyn do mycia naczyń. Rozpuść starte mydło we wrzątku i dosyp kwasku cytrynowego, który ma dodatkowo za zadanie usunąć osad mydlany.

9. Do prania delikatnych tkanin

Mydło Aleppo może również posłużyć do zapierania ubrań. Dodatkowym plusem używania mydła Aleppo do prania ubrań małych dzieci jest fakt, że olej laurowy ma właściwości antyseptycznie oraz antyalergiczne. Jak przygotować mydło do prania?

  1. Zetrzyj na tarce, tworząc płatki mydlane
  2. Rozcieńcz w wodzie, tworząc emulsję

Opcję tą polecam do prania ręcznego, gdyż płatki mydlane mogą nie do końca się rozpuścić w wodzie, co może spowodować problemy z pralką. Ponadto należy pamiętać, że naturalne mydła zawierają w sobie pewną ilość niezmydlonych tłuszczy, więc w przypadku dłuższego styku mydlanego płatka z ubraniem, na ubraniu może pozostać tłusta plama (w takim przypadku należy ponownie przeprać brudne miejsce).

V. Jak przechowywać mydło Aleppo?

Wszystkie naturalne mydła, niezależnie od rodzaju, należy trzymać w suchym miejscu, z dala od wilgoci. Najlepiej przechowywać je na mydelniczce z odprowadzeniem na wodę. W takich warunkach mydła naturalne będą służyć na długo.

VI. Jak tradycyjnie wytwarza się mydło Aleppo?

Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

6 komentarzy

  1. Witam serdecznie. A czy jest jakieś mydło Alepo, z jak najmniejszym stężeniem (jesteśmy z córcią strasznymi wrażliwcami, dodatkowo ja mam skórę suchą jak pieprz?), które mogłaby Pani polecić??? Niestety ze względu na wybitny brak umiejętności robienia produktów kosmetycznych jak też czasu, nie mam możliwości wykonać mydełka z przepisu:((( Będę Pani niezmiernie wdzięczna za poświęcony czas o odpowiedź. Z szacunkiem, Maria Okowska

    Maria
    cze 14, 2019 Odpowiedz
  2. O masz! Ale wstyd? dopiero weszłam na sklep i zobaczyłam gotowe mydła. Czy któreś mogłaby nam Pani polecić na takie problemy jak u nas? Wrażliwość, naczynka, suchość? Na pewno muszą być bez jakichkolwiek peelingujących drobinek. Z góry dziękuję!?? Maria

    Maria
    cze 14, 2019 Odpowiedz
  3. No proszę! Jedno mydło, a tyle ciekawych zastosowań. Bardzo fajny i informacyjny wpis. Ja lubię szukać naturalnych zamienników na wszystko, chętnie poczytam więcej o tych mydłach

    Dorota
    cze 15, 2019 Odpowiedz
    • Takie uniwersalne rozwiązania są super. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas oraz przestrzeń w domu 🙂

      Mariusz
      cze 17, 2019 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *