Przepis na mydło na trądzik

Przepis na mydło na trądzik

Przepis na mydło na trądzik

Szukając sposobów na skuteczną walkę z trądzikiem często sięgamy po różne kosmetyki i metody leczenia. Jednak coraz więcej osób odkrywa potencjał naturalnych produktów, które nie tylko pomagają w zwalczaniu trądziku, ale także wspierają zdrowie skóry. Jednym z takich naturalnych rozwiązań są własnoręcznie robione mydła. Wiadomo, że mydła nie są lekarstwem, ale dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, pielęgnacyjnym i antybakteryjnym, są naturalnym wsparciem w walce z trudnościami skórnymi. A w jaki sposób je wykonać? O tym w poniższym wpisie.

Składniki na mydło na trądzik

Mydła wspomagające leczenie trądziku opierają się na naturalnych składnikach, które działają łagodnie, nie powodując dodatkowego podrażnienia skóry. W swoim składzie mogą zawierać tłuszcze roślinne, olejki eteryczne, zioła oraz inne specjalne dodatki znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Dzięki takiemu połączeniu mydła dedykowane skórze trądzikowej nie tylko wspomagają walkę z istniejącymi wypryskami, ale także zapobiegają powstawaniu nowych, pozostawiając skórę czystą, odświeżoną i promienną.

Do wykonania mydła na trądzik użyłam poniższe składniki:

TŁUSZCZE

  • 300 g masła shea
  • 220 g oleju kokosowego
  • 80 g oleju czarnuszkowego
  • 50 g oleju rycynowego
  • 350 g oliwy z oliwek (ewentualnie oliwy pomace)

ŁUG

  • 300 g wody (destylowana lub z kranu)
  • 132 g NaOH (8% przetłuszczenia)

DODATKI

  • 20 g zielonej glinki
  • 20 g olejku eterycznego z drzewa herbacianego

Mydło do cery trądzikowej zostało wzbogacone olejem z czarnuszki, zieloną glinką oraz olejkiem z drzewa herbacianego, które są znane z właściwości oczyszczających i przeciwzapalnych.

Jak zrobić mydło na trądzik?

Zakładam, że znasz proces tworzenia mydeł (technikę przygotowywania ługu, przestrzegasz zasad BHP, itp.). Jeśli tak, możesz przejść do wykonania poniższych kroków. Jednak jeśli przypadkiem natknęłaś się na ten wpis i chcesz nauczyć się tworzenia mydeł od podstaw, serdecznie zapraszam Cię do udziału w bezpłatnym minikursie “Zrób swoje mydło!”. Znajdziesz tam szczegółowe wskazówki, krok po kroku, jak stworzyć swoje własne małe dzieło sztuki.

A teraz zapoznaj się z przepisem na mydło trądzikowe:

KROK 1. ODWAŻ SKŁADNIKI ZGODNIE Z POWYŻSZĄ LISTĄ

KROK 2. ROZPUŚĆ TŁUSZCZE I ZRÓB ŁUG

KROK 3. POŁĄCZ SKŁADNIKI

  • wlej ług do tłuszczy i mieszaj (najpierw łyżką, potem ok. 2-3 sekund blenderem i ponownie łyżką), aż powstanie masa o gęstości lejącego budyniu
  • do masy dodaj glinkę i wymieszaj
  • następnie dodaj olejek eteryczny i ponownie wymieszaj

KROK 4. GOTOWĄ MASĘ WYLEJ DO FORMY

  • wlej masę do formy
  • przy pomocy łyżki zrób falę na wierzchu masy (opcjonalnie dla ozdoby)

Prostokątne drewniane formy do mydeł kupisz TUTAJ.

KROK 5. POKRÓJ MYDŁO PO OKOŁO 24 H I ODŁÓŻ NA 6 TYGODNI DO ODLEŻAKOWANIA

KROK 6. DEKORACJA MYDŁA

Opcjonalnie możesz wykończyć krawędzie mydła za pomocą specjalnej krawędziarki do mydeł.

Składniki na mydło na trądzik

Powyższy skład opracowałam dość szybko w oparciu o ebooka “Mydła na problemy skórne”, w którym znajdują się gotowe podpowiedzi czym warto wzbogacić mydło na problemy skórne takimi jak trądzik, łuszczyca, AZS, ŁZS, alergia czy egzema.

Dla cery trądzikowej zalecane są poniższe składniki:

Tłuszcze: olej babassu, olej czarnuszkowy, olej kokosowy, olej konopny, olej laurowy, olej lniany, olej neem, olej słonecznikowy

Olejki eteryczne: bergamotkowy, cedrowy, citronella, cynamonowy, cytrynowy, eukaliptusowy, goździkowy, jodłowy, lawendowy, limonkowy, mandarynkowy, may chang, neroli, paczuli, palmarosa, pomarańczowy, rozmarynowy, sosnowy, tymiankowy, ylang ylang, z drzewa herbacianego, z drzewa różanego, z mięty pieprzowej, z trawy cytrynowej

Zioła: bluszcz pospolity, brzoza brodawkowata, czarny bez, dziurawiec zwyczajny, fiołek trójbarwny, jałowiec pospolity, jodła pospolita, kasztanowiec zwyczajny, koniczyna czerwona, krwawnik pospolity, lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, nostrzyk żółty, pokrzywa zwyczajna, przytulia właściwa i czepna, rumianek pospolity, skrzyp polny, sosna zwyczajna, świerk pospolity, tatarak zwyczajny, topola czarna, tulsi, tymianek pospolity, wiązówka błotna, wierzba biała, wrotycz pospolity

Dodatki: glinka biała, glinka czarna, glinka zielona, glinka żółta, peelingi, propolis, węgiel aktywny

Jeśli jesteś zainteresowana tematem mydeł pod kątem pielęgnacji cery problematycznej, to koniecznie pobierz poniższy fragment ebooka. W pełnowartościowym ebooku znajdziesz niezbędne informacje jak zrobić mydło od podstaw i wzbogacić je naturalnymi składnikami.

Kilka słów na koniec…

Mydła wspomagające leczenie trądziku stanowią doskonałą opcję dla osób poszukujących naturalnych metod pielęgnacji skóry problematycznej. Dzięki bogactwu naturalnych składników nie tylko pomagają w zwalczaniu istniejących wyprysków, ale również zapobiegają powstawaniu nowych. Ich łagodna formuła nie powoduje dodatkowego podrażnienia skóry, co czyni je idealnym rozwiązaniem nawet dla osób o wrażliwej skórze. Dodatkowo, naturalne składniki zawarte w tych mydłach mogą wspomagać regenerację skóry, poprawiając jej teksturę i wygląd. W związku z tym dzięki regularnemu stosowaniu mydła dedykowanego dla skóry trądzikowej, można osiągnąć czystą, promienną oraz zdrowszą skórę.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *