Jak zrobić mydło potasowe?
W najnowszym wpisie przybliżę Ci temat mydła potasowego, które jest dość łatwe do zrobienia w domowych warunkach. Jego największą zaletą jest fakt, że może być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Ponadto ma wszechstronne zastosowanie – stanowi bazę do kolejnych domowych kosmetyków na przykład do mydła w płynie. Jeśli chcesz dowiedzieć się z czego się składa mydło potasowe, do czego jest wykorzystywane, a także dlaczego warto je robić, to ten artykuł jest dla Ciebie. We wpisie odnajdziesz również instrukcję jak krok po kroku wykonać swoje mydło potasowe i na co należy zwracać szczególną uwagę. Miłej lektury!
Co to jest mydło potasowe?
Mydło potasowe to rodzaj mydła, które ma konsystencję pasty. Jego proces powstawania jest podobny do mydła sodowego, z tą różnicą, że zamiast wodorotlenku sodu należy użyć wodorotlenku potasu.
Więcej na temat rodzajów mydeł przeczytasz we wpisie “Rodzaje mydeł – mydło sodowe, glicerynowe czy potasowe?”.
Zalety mydła potasowego
Domowe mydło potasowe warto zrobić z kilku powodów:
-
Kontrola – masz pełną kontrolę nad składnikami, które do niego dodajesz
-
Ekologia – jest bardziej przyjazne dla środowiska niż mydła wytwarzane przemysłowo
-
Oszczędność – jest tańsze niż kupienie gotowego mydła w sklepie
-
Właściwości – tworzysz mydło, które jest dokładnie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb
-
Zabawa – może być przyjemnym doświadczeniem i satysfakcjonującym hobby
Zastosowanie mydła potasowego
Mydło potasowe stanowi świetną bazę do tworzenia kolejnych kosmetyków takich jak:
- mydło w płynie
- mydłolina
- żel pod prysznic
- peeling do ciała
- szampony
- płyny do kąpieli
Jest także stosowane jako środek czyszczący do usuwania tłustych plam i brudu z różnych powierzchni, takich jak ubrania, meble czy podłogi.
Przepis na mydło potasowe
Poniżej przedstawiam Ci prosty przepis na bazowe mydło potasowe. To ono będzie podstawą do wykonania kolejnych kosmetyków. Na początku przygotuj podane przeze mnie poniżej składniki:
- 800 g oliwy z oliwek (ewentualnie oliwa pomace)
- 200 g oleju kokosowego (odważ go bezpośrednio w garnku, gdyż i tak trzeba go najpierw stopić)
- 250 g wody (destylowanej lub kranówka)
- 224 g wodorotlenku potasu (przetłuszczenie 1%)
Przepis na bazowe mydło potasowe w postaci kalkulatora Kardamona ściągniesz TUTAJ. Jeśli chcesz samodzielnie dokonać zmian w przepisie, pamiętaj, aby ściągnąć i zapisać plik na komputer. W przeciwnym wypadku plik nie będzie działał prawidłowo.
A teraz wykonaj poniższe kroki:
Krok 1. Rozpuść olej kokosowy, a następnie przelej go do oliwy z oliwek.
Krok 2. Wsyp wodorotlenek potasu do wody i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia.
Jak zrobić ług… czyli nie taki diabeł straszny…
W sumie najbardziej niepokojącą kwestią dla początkujących mydlarzy jest zrobienie ługu. Fakt – trzeba bardzo uważać, ale tak samo trzeba zachować ostrożność przy gotowaniu wody bądź krojeniu chleba. Chodzi o to, że przy połączeniu wodorotlenku z wodą zachodzi reakcja i powstaje gorąca ciecz o odczynie zasadowym. Dlatego sugeruje się, aby mydeł nie robić przy dzieciach. Ponadto warto włożyć rękawiczki oraz okulary. Po zrobieniu ługu, nie wdychaj jego oparów, zostaw go w bezpiecznym miejscu, aż do wystudzenia. Po prostu zachowaj szczególną ostrożność.
Krok 3. Zmierz temperaturę roztworu i tłuszczy.
Tutaj istotne jest, aby rozpuszczony wodorotlenek był cieplejszy od tłuszczy. Ich temperaturę możesz zmierzyć np. za pomocą bezdotykowego termometru. Osobiście czekam, aż temperatura rozpuszczonego wodorotlenku nie jest wyższa niż 50°C.
Krok 4. Wlej rozpuszczony wodorotlenek do tłuszczy i wymieszaj blenderem. Proces mieszania powtarzaj łyżką lub łopatką co 10-15 minut aż do powstania mydła w postaci żelu – łącznie potrzebujesz około godziny do powstania pożądanej konsystencji.
Gratuluję! Właśnie zrobiłaś mydło potasowe, które będzie stanowić składnik Twoich domowych kosmetyków.
Jednak zanim zaczniesz wykorzystywać je do dalszych kosmetycznych eksperymentów, daj mu czas. Swoje pierwsze testy z kosmetykami robię już po 2 tygodniach, ale wiadomo… im dłużej poczekasz tym lepiej… nawet do kilku-kilkunastu tygodni. W tym czasie mydło łagodnieje oraz nabiera odpowiednich dla siebie właściwości.
Właściwości składników użytych w przepisie na mydło potasowe
Oliwa z oliwek – pielęgnuje, ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia oraz opóźnia procesy starzenia
Olej kokosowy – wygładza i uelastycznia powierzchnię skóry, posiada właściwości oczyszczające
Wodorotlenek potasu – do zmydlenia tłuszczy, bez niego nie powstanie mydło
Woda – do rozpuszczenia wodorotlenku potasu
-
Olej kokosowy nierafinowany24,70 zł – 36,70 zł
-
Wodorotlenek potasu do mydeł26,70 zł
-
Masło shea nierafinowane5,70 zł – 39,70 zł
Co można dodać do mydła potasowego?
Jeśli wykonałaś już swoje bazowe mydło potasowe, to teraz masz duże pole do popisu. Do mydła możesz dodać poniższe składniki, aby uzyskać kosmetyk na miarę swoich potrzeb:
- zapachy – kompozycje zapachowe lub olejki eteryczne, pamiętaj, że dzięki olejkom eterycznym dodatkowo wzbogacisz mydło o właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne czy łagodzące
- kolory – dzięki pigmentom mineralnym mydło potasowe zabarwisz na dowolny kolor
- tłuszcze – dodając olej zwiększysz jego właściwości pielęgnujące
- gliceryna – pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, dzięki czemu skóra pozostaje miękka i nawilżona
- ekstrakty roślinne – są bogate w naturalne składniki aktywne, które mają właściwości pielęgnacyjne
Pamiętaj, że dodatkowe składniki w mydle potasowym mogą wpłynąć na jego konsystencję i właściwości, dlatego najpierw zrób próbkę na niewielkiej ilości mydła.
Przepisy z użyciem mydła potasowego
Jeśli szukasz gotowych przepisów (peeling do twarzy i do ciała, płyn do kąpieli, żel pod prysznic) w wykorzystaniem mydła potasowego to zapraszam Cię na kurs online “Domowe kosmetyki”. Odnajdziesz w nim wskazówki jak krok po kroku stworzyć kolejne kosmetyki. Informacje te zawarłam również w ebooku, którego bezpłatny rozdział ściągniesz poniżej:
Kilka słów na koniec…
Podsumowując, robienie własnego mydła potasowego ma wiele korzyści. Poza kontrolą składników i oszczędnością, pozwala na indywidualizację produktu i może być źródłem przyjemnej zabawy i satysfakcji. Jednakże moim zdaniem jego niepodważalnym i największym atutem jest fakt, że możesz w dość łatwy sposób uzyskać kosmetyk pod własne oczekiwania. Powodzenia!
Jeśli chcesz zobaczyć jak wykonać następny kosmetyk, to zapraszam Cię na wpis “Jak zrobić puszyste masło do ciała?”.
Mam na imię Gosia i od kilku lat tworzę markę Mydlane Rewolucje. Pasjonuję się nie tylko kosmetykami naturalnymi, ich prostotą wykonania, ale również biznesem online. Na co dzień tworzę nowe receptury, piszę ebooki na domowe kosmetyki, upraszczam wszystko co się da do potęgi entej albo rozmyślam co by tu jeszcze zmienić do sklepie, aby umilić zakupy swoim Klientom. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym wyznaję zasadę “Duże zmiany zaczynają się od małych”.
Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:
Czy oliwę z oliwek mogę zamienić na oliwę pomace bez zmieniania proporcji? Super przepis 🌸
Dziękuję 😉 Jak najbardziej można podmienić oliwę z oliwek na oliwę pomace 😉
[…] Jak zrobić mydło potasowe? […]