Jak stemplować mydło?

Jak stemplować mydło?

Jak stemplować mydło?

Detale robią robotę! A tym bardziej przy rzemieślniczych mydłach. Prostemu, z pozoru nudnemu mydłu, możesz nadać wyjątkowy, niepowtarzalny charakter dzięki odciśnięciu na nim stempla. Czy są złote rady, aby stemplowanie skończyło się sukcesem? Pewnie! We wpisie odnajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą uzyskać Ci mydło z pięknym wzorem. Podpowiadam również jak stemplować mydła z użyciem mik nadając im odrobiny luksusu.

Kiedy stemplować mydło sodowe?

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym kiedy stemplować mydło jest czas. Mydło musi być odpowiednio twarde i suche, aby stemple wychodziły ładne. Jeśli mydło nadal będzie lepkie i miękkie, to wzór ze stempla wyjdzie nieschludny. Będzie to oznaczało, że ostemplowałaś je za wcześnie. Z drugiej strony jeśli będziesz czekać zbyt długo, mydło będzie twarde i pęknie. Musisz to wypośrodkować. Pierwszą próbę zrób po 2-3 dniach po krojeniu mydła. Jeśli stemple nie będą wychodzić zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, spróbuj za tydzień, a nawet dwa.

Czy mydło glicerynowe można stemplować?

W mydłach glicerynowych również możesz używać stempli. Stempluj je odrazu po wyjęciu z foremek. W przeciwnym wypadku mydło będzie zbyt twarde, aby zrobić na nim ładny wzór stempla.

Od czego zależy czas stemplowania mydła sodowego?

Czas stemplowania mydła zależy przede wszystkim od składu mydła:

 • tłuszcze twarde (np. masło kakaowe) – mydło z ich przewagą jest gotowe do stemplowania wcześniej
 • tłuszcze miękkie (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy) – mydło z ich przewagą jest gotowe do stemplowania nieco później
 • składniki utwardzające mydło (mleczan sodu, sól) – mydła z ich dodatkiem można stemplować wcześniej
 • woda – mydła z mniejszą ilością wody można stemplować wcześniej

Jak stemplować mydło?

Aby stemple wychodziły ładnie trzymaj się poniższych zasad:

 • umieść stempel na kostce mydła
 • mocno dociśnij go do powierzchni
 • upewniając się, że cała powierzchnia stempla jest równomiernie dociśnięta
 • wyjmij stempel z mydła

Jeśli po wykonaniu próby mydło przykleja się do stempla daj mu więcej czasu. Spróbuj ponownie za 2-3 dni. W końcu musi się udać.

Jak stemplować mydło z miką?

Do stemplowania mydła możesz również użyć miki nadając mu prawdziwego luksusu. Mika tworzy błyszczące i mieniące się mydła. Poniżej przedstawiam krok po kroku w jaki sposób użyć miki przy stemplowaniu:

 1. Przygotuj stempel. Musi być idealnie czysty. Jeśli są pozostałości z mydła wyczyść go.
 2. Wysyp odrobinę miki na gładkiej powierzchni np. na kartce papieru.
 3. Umieść stempel bezpośrednio na mice i delikatnie naciśnij. Uważaj, aby mika nie dostała się w szczeliny stempla. Mika powinna być tylko na przedniej powierzchni wzoru stempla.
 4. Następnie delikatnie umieść stempel na powierzchni mydła i dociśnij.
 5. Delikatnie wyjmij stempel. Gotowe! Możesz się cieszyć błyszczącym mydełkiem!

Jak usunąć nadmiar miki z mydła?

Nie przejmuj się jeśli na mydle będziesz mieć nadmiar miki. Nadmiar ten bardzo łatwo usuniesz przy pomocy alkoholu. Spryskaj alkoholem mydło, a następnie przetrzyj delikatnie wacikiem.

Jak ułatwić sobie stemplowanie?

Idealnie sprawdza się tutaj alkohol (izopropylowy, spirytus lub wódka) – spróbuj prysnąć nim powierzchnię mydła przed stemplowaniem, a następnie włóż i wyjmij stempel. Różnicę zobaczysz odrazu. Poza tym możesz sobie wspomóc stemplowanie małym gumowym młotkiem. Stuknij nim kilka razy w stempel. Rób to delikatnie, gdyż zbyt mocne uderzenie może spowodować uszkodzenie mydła i stempla.

Błędy przy stemplowaniu mydeł

 1. Czas – być może za szybko wyjmujesz stempel z mydła. Stempel wyciągaj bardzo delikatnie i powoli. Szybkie wyjęcie może rozerwać mydło.
 2. Czystość stempla – stempel musi być czysty, bez resztek mydła z poprzedniego użycia. Możesz go włożyć do kubka z ciepłą wodą, aby mydlane resztki same się zmydliły bądź wyczyścić szczoteczką trudne do czyszczenia miejsca.

Kilka słów na koniec…

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię powyższym wpisem i będziesz wiedziała jak stemplować mydła, aby stemple ładnie się odbijały. Eksperymentuj, kombinuj… nic tak nie uczy jak zdobywanie własnych doświadczeń! Miłej zabawy!

Gotowe stemple do mydeł możesz kupić TUTAJ.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *