Jak zrobić z mydła pastę do sprzątania?

Jak zrobić z mydła pastę do sprzątania?

Jak zrobić z mydła pastę do sprzątania?

Jednym z najczęściej zadawanych mi pytań podczas mydlarskich warsztatów jest „A co jeśli mi się nie uda? Czy to mydło będzie do wyrzucenia?” Absolutnie nie! W mydlarskim świecie nic nie ginie. Na wszystko jest rozwiązanie i nawet nieudane mydło można przetworzyć. W poniższym wpisie pokażę w jaki sposób wykorzystać nie tylko mydło, które z jakiś względów nie wyszło, ale również „dupki”, czyli mydlane końcówki, które zostają na samym końcu zmydlania kostki. Oczywiście sposobów na zagospodarowanie takich resztek jest wiele, a jednym nich jest właśnie wykonanie pasty do sprzątania. I o tym będzie poniższy wpis. Pamiętaj: nie wyrzucaj… przetwarzaj!

Krok 1. Przygotowanie składników

Jak zrobić z mydła pastę do sprzątania? Na początku przygotuj poniższe składniki. Podane przeze mnie proporcje uwzględniają 1 kg mydła. Jeśli masz inną ilość, przelicz sobie korzystając z proporcji.

  1. Mydło – resztki mydlane, bądź mydła, które chcesz przetopić (1 kg)
  2. Woda – kranówka, rozpuszcza mydło (1 l)
  3. Wodorotlenek sodu – usuwa z pasty nadmiar tłuszczy (60 g)
  4. Sól – zwykła kuchenna, usuwa z pasty nadmiar wodorotlenku sodu (1 szklanka)
Zetrzyj mydło na tartce z grubymi oczkami, bądź pokrój na mniejsze kawałki.
Zetrzyj mydło na tartce z grubymi oczkami.
Zalej wiórka wrzącą wodą.

Wymieszaj i zostaw na godzinę.

Zblenduj na gładką masę.

Krok 2. Wysalanie

W drugim kroku należy usunąć z masy mydlanej niechciane składniki. Wiadomo, że własnoręcznie wykonane mydła naturalne posiadają w sobie nadmiar tłuszczy, które mają za zadanie pielęgnować naszą skórę. Aby wykonać pastę gospodarczą należy ten nadmiar usunąć. W przeciwnym wypadku pasta będzie tłuścić powierzchnię, którą chcesz doczyścić. Do tego celu użyj wodorotlenku sodu. Następnie za pomocą soli usuń nadmiar wodorotlenku sodu, aby pasta nie była żrąca. Dopiero tak przygotowana pasta nadaje się do użytku.

ETAP I. Pozbycie się nadmiaru tłuszczu

Jeśli wykonujesz mydła z przetłuszczeniem do 10%, wystarczy jak na 1 kg mydła użyjesz 60 g wodorotlenku sodu. Wartość ta jest podana z naddatkiem, dzięki czemu pozbędziesz się w całości niezmydlonych tłuszczy. Nadmiar wodorotlenku usuniesz w etapie II.

Wodorotlenek sodu wrzuć do podgrzanej masy.

Wymieszaj i zostaw na godzinę.

ETAP II. Pozbycie się nadmiaru wodorotlenku sodu

Twoja pasta nie ma już w sobie nadmiaru tłuszczy. Teraz najwyższa pora usunąć nadmiar wodorotlenku sodu. Do tego celu użyj sól. Podczas reakcji wszelkie zanieczyszczenia z masy mydlanej przejdą do wody.

Dodaj do masy pół szklanki soli, ciągle mieszaj.
Podczas mieszania garnek z masą musi być podgrzewany.
W pewnym momencie masa zacznie się zważać.

Na dnie garnka wytworzy się woda i wytrącą się zanieczyszczenia.
Wylej wodę, ponownie dodaj sól i doprowadź do zważenia masy. Cykl ten powtórz 3-4 razy.

Tak właśnie powstała pasta do sprzątania.

Kilka słów ode mnie…

Jak zrobić z mydła pastę do sprzątania? Jak widzisz wykonanie jej wcale nie jest skompilowane ani kosztowne. A co najważniejsze dajesz drugie życie mydłom oraz skrawkom, które z reguły lądują w koszu. Jeszcze ciepłą pastę przełóż do słoiczka. Na drugi dzień pasta nieco stwardnieje i rozjaśni się. Gotowa pasta idealnie nadaje się do czyszczenia łazienki, kuchni bądź do zapierania brudnych ubrań. Będzie mi bardzo miło, jeśli po wykonaniu pasty, pochwalisz się tym w komentarzu do wpisu. Powodzenia!

The form you have selected does not exist.

Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *