Olej rycynowy w codziennej pielęgnacji
Przy naturalnych mydłach dodatek oleju rycynowego odpowiada nie tylko za pielęgnację, ale również za właściwości pianotwórcze. Jednakże olej rycynowy sam w sobie ma wiele innych zastosowań. I często jest tak, że po zrobieniu partii mydła, nadmiar oleju rycynowego chowa się do szafki, nie mając świadomości, że przecież można go użyć do innych celów kosmetycznych. Olej rycynowy stanowi tanią, w 100% ekologiczną i bardzo skuteczną alternatywą do wielu drogeryjnych kosmetyków na włosy, paznokcie i skórę. Tym wstępem zapraszamy Cię na poniższy wpis z inspiracjami do jakich innych celów, niż do mydeł, możesz wykorzystać olej rycynowy.
1. Kilka słów o oleju rycynowym…
Od lat olej rycynowy jest uniwersalnym lekarstwem na wiele przypadłości. Działa przeczyszczająco, wspiera pracę wątroby, ale również leczy problemy skórne.
Pozyskiwany jest z rącznika pospolitego, ale dopiero jego specjalna obróbka sprawia, że wytwarzany olej wykazuje właściwości pielęgnacyjne (na paznokcie, włosy i skórę).
Olej rycynowy składa się z ok. 80% kwasu rycynowego. Ponadto zawiera po ok. 2 % kwasu oleinowego, linolowego, stearynowego, palmitynowego oraz witaminę E, która likwiduje wolne rodniki i zapewnia skórze młody wygląd.
Ma konsystencję gęstej cieczy, która jest bezbarwna, bezsmakowa i bezzapachowa.
2. Proste przepisy z użyciem oleju rycynowego
Olej rycynowy w codziennej pielęgnacji wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Ponadto jest silnym przeciwutleniaczem, działa regenerująco i wspomaga walkę z efektami starzenia. Zawarte w oleju rycynowym składniki odżywcze powodują, że działa on odżywczo na włosy, paznokcie i skórę. Poza tym pomaga w zwalczaniu rozstępów, natłuszcza przesuszoną skórę, kondycjonuje zmęczone oraz przesuszone włosy.
Włosy
Olej rycynowy stosowany regularnie na skórę głowy wzmacnia cebulki włosów, przyspiesza porost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu. Ponadto sprawia, że włosy stają się silniejsze i bardziej odporne na zniszczenia. Dodatkowo odżywia, wzmocnia i chroni przed uszkodzeniami. Poniżej masz dwie propozycje w jaki sposób możesz wykorzystać olej rycynowy na własne włosy.
1. Bezpośrednio na włosy
Olej rycynowy nanieś na dłoń i rozetrzyj go na całej długości włosów. Możesz go również użyć do masażu głowy, który poprawia krążenie krwi, pozytywnie wpływając na zdrowie włosów. Trzecia opcja to użycie olejku na same końcówki włosów.
2. Maseczka do włosów
Jeśli Twoje włosy są zniszczone i wypadające możesz zrobić prostą maseczkę, która niewiele kosztuje, a efekt zobaczysz niemal odrazu po jej aplikacji.
Jakie składniki potrzebujesz?
- olej rycynowy (1 łyżka)
- oliwa z oliwek (1 łyżka)
- żółtko (1 sztuka)
- miód – opcjonalnie (0,5 łyżki)
- sok z cytryny – opcjonalnie przy włosach przetłuszczających się (kilka kropel)
Jak wykonać maseczkę do włosów?
- przygotuj składniki
- wymieszaj składniki widelcem, bądź spieniaczem do mleka
- nanieś na włosy
- owiń głowę ręcznikiem
- trzymaj około 60 minut
- umyj włosy
Pamiętaj! Uważaj z użyciem oleju rycynowego, gdyż je jego częste stosowanie, może być przyczyną wysuszenia skóry głowy. Sprawdź jak Twoja skóra reaguje z olejem i ciesz się jego właściwościami.
Paznokcie
Olej rycynowy sprawia, że płytka paznokcia jest wyraźnie wzmocniona. Paznokcie nie łamią się i nie kruszą. Mniej widoczne stają się też skórki wokół paznokci. Kiedy paznokcie są dobrze odżywione, znacznie szybciej rosną. Wzrost paznokcia może być też przyspieszony przez witaminy i minerały, jakie znajdują się w olejku rycynowym. Dodatkowo, kwasy tłuszczowe sprawiają, że paznokcie stają się bardziej elastyczne.
1. Jako serum do paznokci
Olej rycynowy w codziennej pielęgnacji możesz użyć jako serum do paznokci i skórek. Wystarczy, że rozetrzesz kroplę oleju na każdym paznokciu. Pamiętaj również w skórkach wokół paznokci. Dzięki temu będą miękkie i łatwiej będzie je usunąć. Smaruj paznokcie olejem codziennie, a efekty jego działania zobaczysz już po kilku dniach.
2. Kąpiel w oleju rycynowym
Olej rycynowy lekko podgrzej w garnku (do około 30 stopni). Dzięki podgrzaniu olej lepiej wchłonie się w paznokcie i skórki. Pamiętaj jednak, żeby nie dopuścić do wrzenia oleju, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury stracisz jego najcenniejsze właściwości. Ciepły olej przelej do miseczki i zamocz w nim paznokcie na ok. 15 − 20 minut. Po tym czasie, resztki olejku dobrze wetrzyj w skórki i płytkę paznokcia. Taką kąpiel możesz wykonywać codziennie.
3. Maseczka do paznokci
Maseczkę, którą przygotowałaś na włosy możesz również wykorzystać na dłonie i paznokcie. Nałóż ją na całe dłonie, a następnie wsuń ręce w rękawiczki i pozostaw na noc. Twoje dłonie nabiorą jedwabistego dotyku, zaś paznokcie będą odżywione i lśniące. Maseczkę do paznokci możesz nakładać na dłonie raz w tygodniu.
Serum do paznokci Kąpiel w oleju rycynowym Maseczka do paznokci
Skóra
Olej rycynowy w codziennej pielęgnacji jest doskonałym środkiem regenerującym do suchej skóry. Ponadto z uwagi na właściwości odżywiające świetnie radzi sobie ze zrogowaciałą i spękaną skórą pięt, łokci i kolan. Działa dobroczynnie w walce z wypryskami wywołanymi trądzikiem. Można go również dodać do innych kosmetyków, aby wzmocnić ich działanie regeneracyjne i odżywcze.
1. Punktowo
Dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, olej rycynowy dobrze sprawdza się stosowany punktowo na wypryski, blizny oraz trądzik. Przy regularnym stosowaniu zmiany skórne stają się mniejsze, a przebarwienia jaśniejsze. Aby go użyć najpierw zwilż wacik olejem, a następnie przetrzyj nim miejsca na skórze, które chcesz zregenerować.
2. Olejowe oczyszczanie twarzy (OCM)
Olej rycynowy jest jednym ze składników mieszanki służącej do olejowego oczyszczania twarzy. Skład tej mieszanki jest zależny od typu skóry. Im skóra jest bardziej sucha, tym zaleca się użyć mniejszą ilość oleju rycynowego. Poniżej masz przykładowe proporcje, które oczywiście możesz dowolnie zmodyfikować według własnych preferencji skóry:
- sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
- mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
- tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie “Olejowe oczyszczane twarzy”.
Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:
Super, o takie wpisy chodzi! Proste, szybkie, do wykorzystania. Z nierpliwoscia czekam na porady dotyczące innych kosmetykow – balsamow, kremów. Tak trzymajcie! Pozdrawiam
Dziękujemy! Będzie tego więcej 🙂 Jeden z kolejnych wpisów będzie całościowo poświęcony masłom do ciała 😉
Narescie mozna znalesc w jednym miejscu wiele cennych wiadomosci.Super ,prosze o wiecej wpisów.
Dziękujemy, będzie więcej tego typu wpisów, już większość z nich jest gotowa do publikacji, a pomysłów na nowe cykle nie brakuje 😉
.Super ,prosze o wiecej wpisów.