Mydłolina, czyli jak z mydła zrobić ciastolinę

Mydłolina, czyli jak z mydła zrobić ciastolinę

Mydłolina, czyli jak z mydła zrobić ciastolinę

Mydłolina jest masą plastyczną, którą można ją ugniatać do woli, aby uzyskać wymarzony kształt. Zupełnie jak z ciastoliną, z tą różnicą, że mydłolina będzie mogła dodatkowo posłużyć do mycia ciała, co na pewno umili czas spęczony w łazience. Mydłolina jest też świetnym materiałem do zabawy sensorycznej z dzieckiem. Zrobienie jej dostarcza dziecku wiele wrażeń dotykowych, tym samym pobudza jego pomysłowość. Zapoznaj się z poniższym wpisem i spędź kreatywnie czas ze swoją pociechą!

Co to jest mydłolina?

Mydłolina – jak sama nazwa wskazuje – to mydło, ale w postaci ciastoliny. Zrobienie jej jest banalnie proste, gdyż aby powstała wystarczy połączyć mydło potasowe z mąką ziemniaczaną. Jest elastyczna i wyjątkowo przyjemna w dotyku. Wykonasz ją samodzielnie w domu razem ze swoim dzieckiem.

Z czego składa się mydłolina?

Mydłolina według przepisu, którym chcę się z Tobą podzielić, składa się z czterech podstawowych składników:

  1. Mydło potasowe – odpowiada za właściwości czyszczące i pielęgnujące skórę

  2. Mąka ziemniaczana – działa kojąco oraz nadaje mydłu konsystencji w postaci ciasta

  3. Zapachy – możesz użyć zarówno olejki eteryczne jak i kompozycje zapachowe

  4. Kolory – dzieci kochają kolory, więc nie może ich tutaj zabraknąć

Przepis na mydło potasowe odnajdziesz we wpisie blogowym “Jak zrobić mydło potasowe?”.

Przepis na mydłolinę

Przygotuj następujące składniki:

  • 20 gram mydła potasowego
  • 30 gram mąki ziemniaczanej
  • zapach (kilka kropel)
  • kolor (w takiej ilości aż uzyskasz pożądany efekt)

Podany przepis uwzględnia składniki na 1 mydło o wadze ok. 50 gram.

Jeśli korzystasz z mydła potasowego wykonanego z przepisu podanego we wpisie “Jak zrobić mydło potasowe?”, bądź innego, z którego wychodzi mydło potasowe o niskim przetłuszczeniu, dodaj do powyższych składników jeszcze 1-2 g oleju (np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy). Dzięki temu nadasz mydłolinie dodatkowych właściwości pielęgnujących.

Jak zrobić mydłolinę?

Wykonanie mydłoliny jest bardzo proste i można porównać do robienia klusków śląskich, a więc do dzieła!

KROK 1. Włóż wszystkie składniki do miseczki.

KROK 2. Składniki mieszaj tak długo aż się połączą.

KROK 3. A teraz formuj mydłolinę, tworząc różne kształty.

Co zrobić jeśli dasz za dużo mąki i mydło wyjdzie za twarde?

Nic złego się nie dzieje. Są na to dwa rozwiązania. Dodaj odrobinę mydła potasowego bądź gliceryny roślinnej i ponownie wymieszaj – dzięki temu nieco upłynnisz konsystencję mydłoliny.

Właściwości składników użytych w przepisie na mydłolinę

Mydło potasowe – działa czyszcząco i pielęgnująco

Mąka ziemniaczana – działa kojąco na podrażnienia skóry, wspomaga leczenie skóry atopowej, niweluje świąd

Kompozycja zapachowa – dla zapachu

Mika zielona – dla koloru

Co można zrobić z mydła potasowego?

Jeśli poszukujesz kolejnych gotowych przepisów (peeling do twarzy i do ciała, płyn do kąpieli, żel pod prysznic) z wykorzystaniem mydła potasowego to zapraszam Cię na kurs online “Domowe kosmetyki”. Odnajdziesz w nim wskazówki jak krok po kroku stworzyć kolejne kosmetyki. Informacje te zawarłam również w ebooku, którego bezpłatny rozdział ściągniesz poniżej:

Kilka słów na koniec…

Podsumowując, mydłolina nie dość, że myje i pielęgnuje skórę, to również stanowi wszechstronny i przyjemny materiał do zabaw. Dzięki jej miękkiej i elastycznej konsystencji dostarcza dziecku wiele wrażeń sensorycznych, a także pomaga w rozwijaniu kreatywności i umiejętności. Ponadto warto pamiętać, że podczas eksperymentów z różnymi kształtami, dziecko rozwija swoje przestrzenne umiejętności. Zrobienie jej to same plusy! Powodzenia!

Zrobienia mydła potasowego, będącego podstawowym składnikiem mydłoliny, nauczysz się z wpisu “Jak zrobić mydło potasowe?”.


Mydlane Rewolucja Małgorzata Łata

Mam na imię Gosia i od kilku lat tworzę markę Mydlane Rewolucje. Pasjonuję się nie tylko kosmetykami naturalnymi, ich prostotą wykonania, ale również biznesem online. Na co dzień tworzę nowe receptury, piszę ebooki na domowe kosmetyki, upraszczam wszystko co się da do potęgi entej albo rozmyślam co by tu jeszcze zmienić do sklepie, aby umilić zakupy swoim Klientom. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym wyznaję zasadę “Duże zmiany zaczynają się od małych”.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

 

6 komentarzy

  1. Dziękuję bardzo za przepisy ♥️! Zaraz wypróbuję przepis na mydlolinę ♥️♥️♥️! Polecam wszystkim kosmetyki z przepisów Mydlanych Rewolucji 👍👍👍. Sama używam tylko ich i moja rodzina także 🥰🥰🥰

    Ewelina
    lut 25, 2023 Odpowiedz
    • Dziękuję bardzo, ten przepis jest wyjątkowo szybki, więc warto spróbować, tym bardziej z dziećmi 🙂

      Gosia
      lut 25, 2023 Odpowiedz
  2. Pomysł wydaje się nietypowy, ale całkiem ciekawy! 😃 A czy prócz zabaw sensorycznych taka mydłolina może posłużyć np. jako taka “plastyczna masa dekoracyjna” do ozdabiania innych mydeł?

    Adrianna Kamińska
    lip 3, 2023 Odpowiedz
    • Dziękuję 🙂 Mydłolinę z mydła potasowego wykorzystałam jako ozdoba do mydła sodowego – na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale okazało się, że wyszło całkiem fajnie. Po kilku tygodniach mydłolina z mydłem sodowym były na tyle twarde, że nic się nie rozwarstwiło. Mydło się pięknie pieni i nie rozmięka. Więc polecam 🙂

      Gosia
      lip 7, 2023 Odpowiedz
  3. Witam Pani Małgosiu, w deszczowy dzień wymyśliłam wnukom zabawę z mydłoliną wg Pani przepisu. Zabawa była przednia ale mydłolina, nawet po dodaniu dodatkowej skrobi po kilku dniach nadal jest zbyt plastyczna. Czym można to “utwardzić”?

    Lutka
    sie 8, 2023 Odpowiedz
    • Proszę dać jej czas. Moja kilkutygodniowa mydłolina jest już bardzo twarda, jak mydło sodowe 🙂 Niestety nie testowałam innych sposobów na “utwardzenie” jej.

      Gosia
      sie 10, 2023 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *