Jak zrobić lekki balsam do ciała?

Jak zrobić lekki balsam do ciała?

Jak zrobić lekki balsam do ciała?

Na podstawie poniższego przepisu wykonasz samodzielnie, w domowym zaciszu, lekki balsam do ciała. Jego największym atutem jest fakt, że szybko się wchłania, nie pozostawia na skórze tłustej warstwy, a co za tym idzie… po jego aplikacji nie poczujesz na sobie ciężaru olejów. W związku z tym nadaje się do codziennej pielęgnacji. Jest więc idealny na ciepłe, wiosenne dni.

Przepis na balsam do ciała DIY

Już dawno chciałam się z podzielić prostym przepisem na lekki balsam nawilżający. Naturalnymi nawilżaczami w przepisie jest olej ze słodkich migdałów, gliceryna oraz proteiny owsiane. Obecność emulgatora pełni tutaj dwojaką funkcję – oprócz tego, że dodatkowo wzmocnia działanie nawilżające balsamu, to również łączy fazę wodną z tłuszczową. Konserwant DHA BA oraz witamina E mają wydłużyć życie kosmetyku. A olejek eteryczny ylang o cudownym zapachu stanowi wisienkę na torcie podkreślając subtelność balsamu.

Ze sprzętu przygotuj: 2 naczynka, wagę kuchenną, łyżkę, blender, garnek (do kąpieli wodnej)

Składniki do zrobienia balsamu:

FAZA WODNA A

  • 80 g hydrolatu lawendowego (opcjonalnie napar / odwar / woda destylowana )
  • 2 g gliceryny roślinnej
  • 3 g owsa hydrolizowanego

FAZA TŁUSZCZOWA B

  • 8 g oleju ze słodkich migdałów (opcjonalnie inny dostosowany pod Twoją skórę)
  • 1,5 g alkoholu cetylowego
  • 4 g emulgatora olivem 1000

FAZA DODATKÓW C

  • 1 g witaminy E
  • 1 g konserwantu DHA BA
  • 0,5 g olejku eterycznego ylang (opcjonalnie inny Twój ulubiony)

Jak zakonserwować kosmetyk?

Fazę wodną należy zakonserwować konserwantem np. DHA BA. W przeciwnym wypadku już po kilku dniach w kosmetyku może pojawić się drugie życie. Fazę tłuszczową możesz zabezpieczyć witaminą E która przedłuża trwałość tłuszczy. Używając kupnych hydrolatów sprawdź ich skład – może się okazać, że hydrolat ma już w sobie konserwant i nie ma potrzeby użycia dodatkowego konserwantu do fazy wodnej.

W jakim celu dodaje się proteiny do kosmetyków?

Proteiny, czyli białka od wieków są wykorzystywane do pielęgnacji ciała i włosów. Do kosmetyków najlepiej stosować proteiny w postaci hydrolizowanej. Dzięki temu możemy w pełni wykorzystać ich potencjał.

Proces rozkładu białek (hydrolizy) pozwala na uzyskanie mniejszych cząsteczek protein, które lepiej się przyswajają – szybciej wnikają w naskórek i w głąb włosa, a ich regenerujące działanie zachodzi od środka. Kosmetyki proteinowe odpowiadają przede wszystkim za nawilżenie skóry, dają jej miękkość, gładkość i jedwabistość. Dodatkowo w emulsjach zmniejszają odczucie tłustości.

Biorąc pod uwagę właściwości protein, nie przez przypadek pojawiły się w składzie lekkiego balsamu nawilżającego. Akurat tutaj wykorzystałam proteiny w postaci owsa hydrolizowanego. Na rynku są dostępne również proteiny jedwabiu, pszenicy oraz kukurydzy.

jak zrobić lekki balsam

Jak zrobić balsam?

Zrobienie balsamu jest analogiczne do robienia kremu bądź mleczka. Musisz jedynie trzymać się kilku zasadom:

  1. Zdezynfekuj sprzęt i naczynia, w których będziesz wykonywać balsam (np. spryskaj je za pomocą spirytusem).
  2. Odważ składniki w dwóch różnych naczynkach (w jednym składniki fazy A, zaś w drugim składniki fazy B).
  3. W kąpieli wodnej podgrzej i wymieszaj składniki fazy A.
  4. W tej samej kąpieli wodnej, ale drugim naczyniu rozpuść fazę B.
  5. Zmierz temperaturę obu faz. Po uzyskaniu przez nie zbliżonych temperatur – przelej fazę A do fazy B, ciągle mieszając blenderem.
  6. Po połączeniu się składników oraz obniżeniu temperatury powstałego kremu do 35°C dodaj składniki fazy C.
  7. Odstaw na dobę otrzymany kosmetyk.
  8. Na drugi dzień wymieszaj go, tym samym uwalniając z niego wprowadzone powietrze.
  9. Przełóż do pojemniczka (najlepiej typu Airless bądź do zwykłej butelki z pompką).

Mieszanie składników ma znaczenie…

Włóż całą końcówkę blendera do emulsji, aby uniknąć nadmiernego wprowadzania powietrza do preparatu podczas mieszania. Następnie otrzymany kosmetyk przełóż do garnka z ciepłą wodą, tym samym pozwalając mu na delikatne studzenie.

Jak zrobić lekki balsam do ciała z drobinkami złota?

Dzięki mice po aplikacji kosmetyku skóra będzie się pięknie mienić złotymi drobinkami. Jak dodać mikę do balsamu? To nic trudnego. Wsyp odrobinę złotej miki do fazy tłuszczowej i wymieszaj. Po wymieszaniu tłuszczy z wodą najprawdopodobniej mika opadnie na dno. Nie przejmuj się. Po wystudzeniu balsamu i nabraniu gęstszej konsystencji wymieszaj wszystko ponownie. Mika zawiesi się w powstałym balsamie.

jak zrobić lekki balsam
jak zrobić balsam
jak zrobić lekki balsam

Właściwości składników

Hydrolat lawendowy – działa antyseptyczne, łagodząco, antyoksydacyjne i przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację

Gliceryna roślinna – ma działanie nawilżające, wygładza i uelastycznia powierzchnię skóry

Owies hydrolizowany – naturalny humektant zwiększający nawilżenie skóry, zmniejsza odczucie tłustości w emulsjach, nadaje skórze jedwabistą gładkość

Olej ze słodkich migdałów – ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia oraz opóźnia procesy starzenia, chroni skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych

Alkohol cetylowy – stabilizuje emulsję nadaje ładną, sztywną konsystencję z przyjemnym poślizgiem, przedłuża wchłanianie olejów

Olivem 1000 – emulgator produkowany z pochodnych oliwy z oliwek, jest akceptowany przez ekologiczne jednostki certyfikujące

Witamina E – jest doskonałym naturalnym konserwantem, który zapewnia stabilność kosmetyku chroniąc jego składniki przed rozkładem

Konserwant DHA BA – chroni kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów

Mika złota – dla koloru, balsam z drobinkami miki pięknie się mieni

Olejki eteryczne – nadają przyjemny zapach oraz wzbogacają kosmetyk o dodatkowe właściwości

 

Kilka słów na koniec…

Mam nadzieję, że powyższym wpisem dość jasno opisałam jak zrobić lekki balsam do ciała. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić recepturę pod swoje oczekiwania podmieniając olej, hydrolat bądź olejek zapachowy na inny. Jeśli konsystencja balsamu wyjdzie według Ciebie za lekka, następnym razem zwiększ ilość emulgatora o 1 g. Eksperymentuj, kombinuj… nic tak nie uczy jak zdobywanie własnych doświadczeń! Miłej zabawy!

Jeśli chcesz zobaczyć jak wykonać następny kosmetyk, to zapraszam Cię na wpis „Jak zrobić puszyste masło do ciała?”.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

 

2 komentarze

  1. Czy zamiast hydrolatów można użyć w tym przepisie np.octu lawendowego? Pytanie laika i może być idiotyczne, ale…:)
    Pozdrawiam

    Anna
    cze 22, 2022 Odpowiedz
    • Nie ma głupich pytań 🙂 Przy robieniu kremów czy balsamów ważne jest, aby zachować odpowiednie pH fazy wodnej. Ocet znacząco zaburzy to pH, więc zmiana ta może wpłynąć na to, kosmetyk będzie się rozwarstwiał. Zamiast hydrolatu możesz użyć naparu, tylko pamiętaj o użyciu konserwantu, bo inaczej w balsamie pojawi się drugie życie 🙂

      Gosia
      cze 22, 2022 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *