Olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe w mydłach?

Olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe w mydłach?

Olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe w mydłach?

Naturalny zapach mydła jest urzekający za sprawą roślinnych tłuszczy, użytych maceratów, naparów bądź dodatków ziołowych. Jednakże jeśli naturalny zapach mydła nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, możesz go wzmocnić dodając specjalne olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe. Olejki te nie tylko sprawiają, że mydło intensywniej pachnie, ale również część z nich wzmocni działanie ich naturalnych właściwości. Jeśli chcesz zapoznać się z możliwościami, które daje nam natura to zapraszam na poniższy wpis.

Olejki zapachowe są dodatkiem opcjonalnym do mydeł i dzieli się je na dwie grupy:

1. Olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne najczęściej uzyskuje się w procesie destylacji z parą wodną. Otrzymywane są z liści, kwiatów, owoców, drewna, kory bądź korzeni. Głównie stosuje się je w aromaterapii, jako odświeżacz powietrza, dodatek do prania bądź do naturalnych kosmetyków, w tym do mydeł.

W jakim celu się je używa? działają relaksująco, pobudzająco, odświeżająco, bakteriobójczo i dezynfekująco

Zalety: oprócz nadania zapachu wzbogaca się mydło o dodatkowe właściwości

Wady: potrafią bardzo szybko ulatniać się

Przykładowe olejki eteryczne: cytryna, drzewo herbaciane, cedr, eukaliptus, grapefruit różowy, pomarańcza słodka, trawa cytrynowa, lawenda, rozmaryn, bergamotka, goździki, mięta, geranium, cynamon z liści, sosna, jodła

Poniżej masz kilka najbardziej popularnych olejków eterycznych wraz z właściwościami:

  • lawenda – działa przeciwzapalnie i oczyszczająco, przyspiesza gojenie ran
  • trawa cytrynowa – wykazuje właściwości przeciwzapalne i odświeżające, hamuje rozwój bakterii
  • pomarańcza – wykazuje właściwości przeciwzapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych
  • goździk – działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz antyseptycznie
  • rozmaryn – wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające

Jak widzisz właściwości olejków eterycznych są bardzo różnorodne. Właściwości mydła zależą również od tego jaki olejek eteryczny wlejesz do masy mydlanej.

Olejki eteryczne do mydeł możesz zakupić tutaj: Składniki do mydeł.

Można również tworzyć własne wariacje zapachowe poprzez łączenie różnych olejków eterycznych. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie “Jak łączyć olejki eteryczne i uzyskać nowy zapach?”.

Które olejki eteryczne są wyczuwalne w mydłach do kilku miesięcy, a które szybko ulatniają się?

Olejki trwałe: trawa cytrynowa, cynamon, goździki, drzewo herbaciane, lawenda
Olejki ulotne: cytryna, pomarańcza, grejpfrut

Więcej na temat zachowania się olejków w mydłach przeczytasz w artykule “10 błędów początkującego mydlarza”.

2. Kompozycje zapachowe

Alternatywą do olejków eterycznych są kompozycje zapachowe. Część osób jest przeciwna używaniu kompozycji zapachowych w naturalnych mydłach. A dlaczego? Ponieważ kłóci się to z ideą naturalnych mydeł. Jednakże używanie zamiennie kompozycji zapachowych jest jak najbardziej bezpiecznie. Warunkiem jest zaopatrzenie się w specjalne kompozycje zapachowe przeznaczone do mydeł. Przy mydłach absolutnie nie można używać olejków zapachowych np. do kominków.

Zalety: w odróżnieniu od olejków eterycznych kompozycje zapachowe nie mają właściwości aromaterapeutycznych, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby, które nie mogą stosować olejków eterycznych

Wady: jeśli chcesz uzyskać w 100% naturalne mydło użyj jednak olejku eterycznego zamiast kompozycji zapachowej

Przykładowe zapachy kompozycji zapachowych: truskawka, banan, kokos, arbuz, ananas, malina, wiśnia, brzoskwinia, mango , śliwka, czekolada, sernik, morski, róża, kawa, czekolada, ciastko, szarlotka, czarna porzeczka, wanilia, cytryna, pieczone jabłko, migdał, żurawina, rabarbar, kadzidło, guma balonowa, jagoda, winogrono, zielona herbata

Kompozycje zapachowe do mydeł możesz zakupić tutaj: Składniki do mydeł.

Czy wiesz, że…?

Używanie tylko naturalnych składników nie zawsze jest dobre. Część składników pochodzi od rzadkich roślin, dlatego lepiej użyć ich odpowiedników, by nie przyczyniać się do niszczenia przyrody. Dobrym przykładem jest olejek eteryczny różany, który należy do najdroższych olejków na rynku – cena za 10 ml buteleczkę dochodzi do paruset złotych. O wysokiej cenie decyduje fakt, że do wyprodukowania 1 kg olejku potrzebne jest 5 ton kwiatów. Oznacza to, że aby uzyskać 1 kroplę olejku różanego niezbędne jest wykorzystanie około 60 kwiatów.

Kilka słów na koniec…

Podsumowując… nie znam osoby, która wzięłaby do ręki mydło i by go nie powąchała. No cóż… tacy już jesteśmy. Dla niektórych z nas zapach jest czynnikiem decydującym przy kosmetycznych zakupach. I ja to naprawdę rozumiem! Mimo tego uważam, że mydła bez dodatku olejków zapachowych również są wyjątkowe. Przy robieniu mydeł musisz sama zadecydować co będziesz używać: olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe. Z mojej strony mocno zachęcam do eksperymentowania w zakresie doboru odpowiedniego zapachu dla siebie i najbliższych, gdyż pole do popisu jest niewyobrażalnie szerokie.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *