Jak zabarwić mydło? Proste sposoby…

Jak zabarwić mydło? Proste sposoby…

Jak zabarwić mydło? Proste sposoby…

Jak zabarwić mydło to pytanie, które dość często otrzymuję od osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w mydlanym świecie. A przecież mydło wcale nie musi być nudne! Tak naprawdę możesz uzyskać dowolny kolor mydła bardzo prostymi sposobami. A niektóre z nich masz w zasięgu ręki, jak paprykę czy cynamon. Innym rozwiązaniem jest macerowanie ziół, aby wydobyć z nich kolorową moc. Pigmenty mineralne? Glinki? Czemuż nie? Sposobów jest wiele. Poniżej przedstawiam Ci proste wskazówki, dzięki którym sprawisz, że wykonasz swoje wymarzone mydło.

Barwniki kuchenne

Jeśli dopiero zaczynasz robić mydła, to najprostszym rozwiązaniem na uzyskanie kolorowej masy jest użycie kuchennych barwników np.:

  • paprykę (pomarańczowy)
  • imbir (beżowy)
  • kurkumę (pomarańczowy, w trakcie leżakowania kolor będzie blaknąć, co świadczy o obniżaniu się ph)
  • cynamon (początkowo masa będzie jasnobrązowa, w trakcie leżakowania kolor będzie intensywnieć)
  • kakao (początkowo masa będzie jasnobrązowa, w trakcie leżakowania kolor będzie intensywnieć)
  • kawę (brązowy, dodatkowo tworzy naturalny peeling)

Jak dodawać barwniki kuchenne do mydła? Wrzuć proszek bezpośrednio do masy mydlanej.

Czy wiesz, że…?

Nie można przesadzać z nadmierną ilością barwników kuchennych, gdyż mogą zabarwiać umywalkę (np. kakao) lub podrażniać skórę (np. cynamon).

Pigmenty perłowe tzw. miki

Kolejną propozycją barwników to pigmenty perłowe (tzw. miki) czyli błyszczące sproszkowane minerały. Osobiście bardzo lubię zabarwiać mydła mikami. Ich największą zaletą jest fakt, że nadają mydłom ładny, stabilny kolor. Dostępna jest ich cała gama kolorystyczna.

Jak dodawać miki do mydła? Rozrzedź mikę w oliwie i następnie w takiej postaci dodaj do masy mydlanej. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko powstania grudek, mające wpływ na estetykę mydła.

Pigmenty matowe

Pigmenty matowe to tlenki np. chromu, żelaza bądź ultramaryna. Mieszanina tych pigmentów pozwala stworzyć nieograniczoną gamę kolorystyczną.

Jak dodawać pigmenty matowe do mydła? Wymieszaj je najpierw z niewielką ilością wody. W przeciwnym razie jest ryzyko, że mydło będzie miało nieładne plamki.

Glinki

Glinki kosmetyczne stanowią bogactwo minerałów mających zbawienny wpływ na skórę. Nie tylko wzbogacają właściwości pielęgnujące mydeł, ale również pełnią rolę naturalnego barwnika. Ich wadą jest fakt, że z czasem kolor mydła zabarwiony glinkami płowieje. 

Jak dodawać glinki do mydła? Wymieszaj je najpierw z niewielką ilością wody, a następnie dodaj do masy mydlanej.

Czy wiesz, że…?

Dodawanie barwników w postaci proszków bezpośrednio do masy mydlanej może spowodować powstawanie grudek. W związku z tym zanim dodasz barwniki do masy, rozrzedź je w wodzie lub oleju.

Maceraty

Maceraty dodane do mydła również mają wpływ na kolorystykę. Ostateczny kolor będzie uzależniony od mocy maceratu, od jego ilości w przepisie oraz użytych w mydle tłuszczy. Poniżej kilka przykładów jak zabarwić mydło za pomocą roślin:

  • indygo – w celu uzyskania dżinsowego koloru
  • alkanna barwierska – od bladego bzu do ciemnofioletowego
  • nasiona arnoty – od bladożółtego do pomarańczowego

Tłuszcze

Rodzaj użytych tłuszczy w recepturze decyduje jaki kolor mydła ostatecznie się uzyska. Jeśli bazujesz na podstawowych tłuszczach jak oliwa z oliwek, masło shea, olej kokosowy czy olej ryżowy, bez żadnych dodatków, to uzyskasz beżową kostkę. Jeśli dodasz olej palmowy czerwony, to uzyskasz pomarańczowe mydło, zaś olej dyniowy zabawi masę na brązowo.

Soki owocowe, pulpy

jak zabarwić mydło

Kolejnym sposobem zabarwienia mydła jest dodanie do mydła warzyw lub owoców np. w postaci soków. W takim przypadku pamiętaj o redukcji wody. Oznacza to, że jeśli przepis uwzględnia 300 gram wody, to 150 gram wody wykorzystaj na wyrobienie ługu, zaś pozostałe 150 gram będzie stanowić sok. Sok dodaj bezpośrednio do masy mydlanej.

Sok pomidorowy (jak na przykładowym zdjęciu) zabarwia mydło na piękny pomarańczowy kolor i został on niezmienny podczas całego okresu leżakowania. Jednakże inne soki mogą w tym okresie zmienić kolor na brązowy. 

Olejki zapachowe

Olejki eteryczne mogą zabarwiać masę mydlaną np. eteryczny olejek cynamonowy na jasnobeżowo. Tendencję do zabarwienia mydeł na brązowo / beżowo mają również kompozycje zapachowe ze słodką nutą. Bywa, że kolor ten wychodzi dopiero podczas okresu leżakowania (ciemniejąca masa).

Żelowanie

Żelowanie mydła pozwala uzyskać intensywniejsze kolory. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo przejścia mydła w fazę żelową zawiń formę z wylaną masą mydlaną kocem. Dodatkowo pamiętaj, że żelowaniu nie sprzyjają małe foremki. Użyj więc drewnianych, grubych form.

Kilka słów na koniec…

Dość często otrzymuję pytanie ile powinno się dodawać barwnika do masy. Moja odpowiedź jest prosta: aż do uzyskania pożądanego koloru. Generalnie zasada jest taka, że im więcej dasz barwnika, tym wyjdzie intensywniejszy kolor. Komponując nową mydlaną recepturę pamiętaj również o pozostałych czynnikach wpływających na ostateczny kolor jak rodzaj użytych tłuszczy bądź efekt żelowania, który potrafi zrobić psikusa.

Mam nadzieję, że wpis o tym jak zabarwić mydło jest dla Ciebie pomocną inspiracją. Zapraszam Cię również do skorzystania z darmowego mini kursu robienia naturalnych mydeł. 


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *