Olejowe oczyszczanie twarzy

Olejowe oczyszczanie twarzy

Olejowe oczyszczanie twarzy

Olejowe oczyszczanie twarzy (inaczej OCM, czyli Oil Cleansing Method) to sposób oczyszczania cery, który zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Skuteczność metody OCM wiąże się ze znakomitymi właściwościami olejów. Do oczyszczania i demakijażu skóry używa się naturalnych olejów, które są bezpieczne dla skóry. To bardzo delikatna i zarazem skuteczna metoda. Przy okazji możesz wykorzystać nadwyżki olejowe, które zostały Ci po zrobieniu mydła.

1. Co to jest olejowe oczyszczanie twarzy?

Kosmetyki drogeryjne przeznaczone do oczyszczania zawierają wiele syntetycznych składników. To one przyczyniają się do zaburzeń naszej naturalnej gospodarki skóry, gdyż przy okazji zmywają warstwę ochronną. Skutek tego taki, że mamy nadprodukcję sebum, czyli uzyskujemy efekt odwrotny do zamierzonego.

Przy OCM kierujemy się prostą zasadą – tłuszcz dobrze rozpuszcza się w tłuszczu…

Do oczyszczania skóry stosuje się naturalne oleje, które są bezpieczne dla skóry. To bardzo skuteczna i delikatna metoda, która nie narusza płaszcza lipidowego skóry. W związku z tym może być ona stosowana również przez osoby z cerą łojotokową i trądzikową.

2. Co potrzebujesz?

Do oczyszczania i demakijażu skóry używa się naturalnych olejów, które są bezpieczne dla skóry:

  1. Olej rycynowy (ma działanie oczyszczające, podstawa mieszanki olejowej)
  2. Olej bazowy (dowolnie wybrany, ale odpowiadający wymaganiom Twojej skóry)
  3. Kilka kropli olejku eterycznego (opcjonalnie)

3. Jak tworzyć własne mieszanki olejowe?

Pamiętaj, że poniżej podane proporcje są przybliżone. Każda mieszanka musi być dostosowana indywidualnie do Twoich potrzeb. Zanim zaczniesz tworzyć oleje bazowe zapoznaj się do jakiego typu skóry dedykowany jest dany olej. Ponadto pamiętaj, aby nie stosować samego oleju rycynowego, gdyż grozi to przesuszeniem skóry.

  • Sucha skóra – 10% oleju rycynowego i 90 % oleju bazowego (np. oliwy z oliwek, olej ryżowy)
  • Skóra mieszana – 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego (np. olej ze słodkich migdałów)
  • Skóra tłusta – 30% oleju rycynowego i 70 % oleju bazowego (np. olej konopny, lniany)

Charakterystyka wybranych olejów:

  1. Olej rycynowy – łagodzi, ochrania i świetnie odżywia. Sprawia, że skóra dłużej zatrzymuje wilgotność i staje się mniej podrażniona. Przyspiesza gojenie ran. Znalazł zastosowanie przy leczeniu wrzodów, atopowego zapalenia skóry i grzybicy.
  2. Olej ze słodkich migdałów – ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia oraz opóźnia procesy starzenia. Chroni skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Nie powoduje reakcji alergicznych i nie podrażnia.
  3. Olej z czarnuszki – odmładza, zabliźnia i przyśpiesza gojenie ran. Ponadto wygładza i napina zmarszczki. Dodatkowo wykazuje działanie antyseptyczne, antybakteryjne oraz odprężające.
  4. Olej arganowy – zwiększa poziom nawilżenia, zapewniając skórze utrzymanie elastyczności, jędrności i naturalnego blasku. Niweluje nieestetyczne ślady i blizny, które często stanowią pozostałość problemów dermatologicznych.
  5. Olej konopny – odżywia i wygładza cerę, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wspomaga walkę z trądzikiem.
  6. Olej ryżowy – pielęgnuje, złuszcza oraz zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.
  7. Oliwa z oliwek – zapobiega wysuszaniu skóry oraz działa jako przeciwutleniacz z uwagi na zawartość dużej ilości witaminy E. Wspomaga regenerację, restrukturyzację, odnowienie i odmłodzenie skóry.
  8. Olej lniany – pomaga uregulować skład sebum, uspokaja cerę, oczyszcza ją i zwalcza trądzik. Przy tym nie wysusza skóry.

Ponadto warto zwróć uwagę również na indywidualne właściwości eterycznych olejków, które wspomogą Ci leczenie zmian skórnych np. kilka kropel olejku z drzewka herbacianego zadziała antybakteryjnie na cerę tłustą czy trądzikową.

4. W jaki sposób wykonać olejowe oczyszczanie twarzy?

Jak przygotować mieszankę? Wymieszaj oleje w niewielkiej buteleczce. Mając przygotowaną mieszankę i mały ręcznik można przystąpić do oczyszczania twarzy. 

W jaki sposób oczyścić twarz?

  1. Zwilż twarz wodą
  2. Nanieś na dłonie niewielką ilość mieszanki
  3. Nanieś mieszankę na twarz, masując ją kolistymi ruchami (ok. 1 minuty)
  4. Namocz ręcznik w ciepłej wodzie i wykręć
  5. Przyłóż do twarzy, delikatnie go dociskając
  6. Ponownie przepłucz ręcznik w ciepłej wodzie, przyłóż do twarzy
  7. Przetrzyj pozostałości oleju
  8. Na zakończenie ręcznik zamocz w zimnej wodzie
  9. Nałóż na twarz lekko go dociskając – w ten sposób zamkniesz uprzednio otwarte pory
  10. Osusz twarz ręczniczkiem papierowym

Pamiętaj!

  1. Nigdy nie myj twarzy gorącą wodą. Dotyczy to szczególnie osób, które mają cerę naczynkową.
  2. Jeśli Twoja cera jest wrażliwa, trądzikowa, naczynkowa, nie pocieraj jej mocno ściereczką. Wystarczy, że delikatnie zmyjesz olej z twarzy. Nie zaszkodzi, jeśli pozostawisz na skórze odrobinę tłustej warstwy.
  3. Jeśli zauważysz, że po demakijażu olejkami Twoja skóra cierpi, nie powtarzaj już takiego rytuału. Nie każda skóra dobrze reaguje na olejowanie, dlatego nie warto jej męczyć.

5. Kilka słów na koniec…

Metoda olejowego oczyszczania twarzy może służyć Ci zarówno do demakijażu jak i codziennego oczyszczania twarzy. Dzięki temu wykorzystasz swoje nadwyżki olejowe, które zostały Ci ze robienia innych domowych kosmetyków. Dodatkowo zastąpisz  drogeryjne detergenty, tym samym minimalizując liczę kosmetyków w łazience. Co prawda codzienna pielęgnacja z wykorzystaniem tej metody trwa trochę dłużej, a plamy, które pozostaną na ręczniku mogą być trudne do usunięcia z ręcznika. Jednakże tak na prawdę poza mieszanką olejów, ciepłą wodą i miękkim ręczniczkiem nie potrzebujesz nic więcej, aby zadbać o czystość skóry.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *