Jak dobrać olej do swojej cery?

Jak dobrać olej do swojej cery?

Jak dobrać olej do swojej cery?

Roślinne oleje są najprostszą formą pielęgnacji. A ich wybór jest tak ogromny, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie, nawet dla tej najbardziej wymagającej skóry, wrażliwej i skłonnej do alergii. Oleje oprócz pielęgnacji, pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci. Istotne jest, że olej olejowi nie jest równy ze względu na ich różnorodny skład. Co olej, to inne zadanie do wykonania. Więc który będzie dla Ciebie tym idealnym? Poniższy wpis, o tym „Jak dobrać olej do swojej cery?”, ma Ci w tym pomóc. Podany podział jest również dużą pomocą przy tworzeniu własnych kosmetyków (jak kremy, balsamy, serum).

Podział olejów roślinnych

Oleje roślinne to mieszania różnych kwasów tłuszczowych. A to do jakiej grupy je przyporządkujemy, zależy między innymi od ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli Omega-3 i Omega-6:

  • oleje schnące – zawierają ponad 50% kwasów wielonienasyconych, dość szybko się wchłaniają nie pozostawiając tłustej warstwy
  • oleje półschnące – zawierają od 20 do 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, nie są ciężkie i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze
  • oleje nieschnące – zawierają mniej niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mają gęstą konsystencję, bardzo długo schną, co zapewnia skórze odpowiedni poziom ochrony przed utratą wilgoci

Czy wiesz, że…?

Oleje nie nawilżają. Oleje pełnią funkcje pielęgnujące oraz pokrywają skórę niewidoczną warstwą ochronną, która ma zadanie zabezpieczyć ją przed utratą wilgoci.

Sucha i dojrzała

Do cery suchej i dojrzałej, polecane są oleje nieschnące z uwagi na swoją gęstą konsystencję, co zapewnia skórze odpowiedni poziom ochrony przed utratą wilgoci.

Przykłady olejów nieschnących: olej z awokado, olej z pestek brzoskwini, oliwa z oliwek

Normalna i mieszana

Cera naturalna i mieszana lubi się z olejami z grupy półschnących. Nie są ciężkie i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze.

Przykłady olejów półschnących: olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z pestek moreli

Tłusta i trądzikowa

Do cery tłustej i trądzikowej najlepiej się nadają oleje schnące / półschnące. Posiadają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu.

Przykłady olejów schnących: olej ze słodkich migdałów, olej z krokosza, olej z nasion bawełny, olej z pestek moreli, olej sezamowy, olej arganowy

Jak dobrać olej do swojej cery
Jak dobrać olej do swojej cery

Jak nakładać olej na twarz?

Olej nałóż bezpośrednio na twarz. Opcjonalnie możesz wymieszać go z kwasem hialuronowym bądź żelem aloesowym. Pamiętaj, aby wcześniej odpowiednio przygotować skórę. Nie przesadzaj z ilością oleju: 1-2 krople w zupełności wystarczą.

W którym momencie powinnaś nałożyć olej? Poniżej krótka ściągawka:

  1. Oczyszczanie – Tonizacja – Olej
  2. Oczyszczanie – Tonizacja – Krem – Olej
  3. Oczyszczanie – Tonizacja – Kwas hialuronowy lub Żel aloesowy – Olej

Sprytna wskazówka

Olej i kwas hialuronowy (lub żel aloesowy) wymieszaj na dłoni i taką mieszankę nałóż bezpośrednio na skórę.

Kilka słów na koniec…

Jak dobrać olej do swojej cery? Dla mnie to lata doświadczeń, a początek do łatwych nie należał. Kombinowałam z różnymi olejami i w zupełnej niewiedzy, że skład oleju ma znaczenie na jego wchłanialność. Dopiero po licznych próbach i porażkach, uświadomiłam sobie, które oleje są dedykowane mojej skórze. Teraz nie wyobrażam sobie bez nich codziennej pielęgnacji. Ponadto znając opisane zależności między olejami, znacznie łatwiej wymyślać mi receptury na domowe kosmetyki.

Jaką radę mogę Ci dać, jeśli dopiero zaczynasz odkrywać moc olejów? Przede wszystkim zacznij eksperymenty od olejów dostosowanych do Twojej skóry na podstawie powyższego podziału. Oczywiście nie traktuj go jako wyroczni. To dopiero początek. Jeśli podane oleje nie sprawdziły się w Twoim przypadku – testuj, kombinuj, doświadczaj. I ciesz się kolejnym krokiem w kierunku naturalnej i minimalistycznej pielęgnacji. Powodzenia!


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *