Mydło dziegciowe – zapomnij o zapachu
Mydło dziegciowe? A może by tak raz zapomnieć o zapachu i sprawdzić wyłącznie działanie mydła? Ten tajemniczy, dość specyficzny składnik dla jednych kojarzy się z fabryką, zaś inni doszukują się w nim benzyny bądź ogniska. Wiecie o czym mowa? O wyjątkowym dziegciu brzozowym wykazującym przede wszystkim działanie odkażające, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne.
Skąd się wziął dziegieć brzozowy?
Dziegieć brzozowy jest ciemnym oleistym płynem o ostrym, charakterystycznym zapachu pozyskanym w wyniku suchej destylacji kory brzozy. Dziegieć niekiedy pozyskuje się również z wierzby, torfu oraz jodły. Obecnie produkuje się go w południowo-wschodniej Polsce.
Właściwości dziegcia brzozowego
Kosmetyki z dziegciem brzozowym stosowane są przy pielęgnacji skóry problematycznej, zwłaszcza tam, gdzie jest wskazane wykorzystanie działania redukującego (łuszczyca, wypryski, zapalenie łojotokowe skóry, atopowe zapalenie skóry, świąd, grzybica, łojotok, trądzik, odleżyny, źle gojące się rany). Dziegieć poprawia wygląd skóry, obniżają świąd, dając efekt znieczulenia.
Jakie cechy ma mydło dziegciowe?

Mydło dziegciowe zostało stworzone z myślą o problematycznej skórze. Tworzy delikatną pianę, reguluje poziom sebum zaś odpowiedni dobór olejów roślinnych sprawia, że cera jest łagodnie oczyszczona, bez naruszenia naturalnego płaszcza ochronnego skóry. Dodatek glinki zielonej do mydła ma za zadanie odżywić skórę i wychwycić toksyny zgromadzone na jej powierzchni. Ponadto zielona glinka odkaża, wzmacnia oraz wygładza naskórek, delikatnie go złuszczając.
Co z zapachem?
Zapach dziegcia do najprzyjemniejszych nie należy. Przypomina zapachem smołę, mieszankę benzyny z oscypkiem bądź ognisko. Jednak zapach nie jest tu kluczowy. Z uwagi na wyjątkowe właściwości odnajduje wielu zwolenników, którzy stosują systematycznie dziegciowe preparaty.
Dziegieć nie tylko na skórę
W dawnych czasach dziegieć brzozowy stanowił produkt wspomagający leczenie infekcji dróg oddechowych, gardła, chorób grzybiczych i chorób wywoływanych przez pasożyty. Ponadto w życiu codziennym nasycano nim odzież lnianą i wełnianą w obronie przed robactwem, u zwierząt domowych leczono nim dolegliwości racic, kopyt i kości. Poza tym w postaci gęstszej używany był w połączeniu ze smołą do uszczelniania beczek i innych drewnianych pojemników. Stosowano go jako smar do piast kół, środek impregnujący liny i skóry, klej do mocowania grotów strzał, maź, do której w pułapkach przyklejały się ptaki, a także po prostu jako uniwersalny klej i uszczelniacz. Podsumowując – dziegieć brzozowy ma bardzo szerokie i wyjątkowe właściwości.
Chcesz sama wykonać mydło dziegciowe? To nic trudnego…
Z pomocą naszych materiałów nauczysz się jak krok po kroku wykonać mydło dziegciowe. W ofercie mamy:
- przepis na mydło dziegciowe
- zestaw składników do wykonania mydła dziegciowego
- pozostałe gotowe zestawy do robienia mydeł
- pojedyncze składniki
Jeśli chcesz poszerzyć tajniki robienia mydła zapisz się na warsztat online “Jak zrobić mydło w 5 krokach?”. Warsztaty online krok po kroku przeprowadzą Cię po wszystkich etapach robienia mydeł. Od przygotowania składników do pokrojenia gotowego bloku mydlanego. Prosto i konkretnie.
Jak wygląda warsztat online od środka?
- Filmy instruktażowe – każdy etap warsztatów online wspomagany jest filmem instruktażowym
- Pdfy – wzbogacone zdjęciami, opisujące każdy krok zrobienia mydła
- Pytania i odpowiedzi – wyjaśnienia do najczęściej pojawiających się pytań podczas mydlenia
- Podsumowanie każdego kroku – abyś mogła sprawdzić swoją wiedzę, zanim zaczniesz kolejny krok
ja akurat mam cerę normalną, więc to nie dla mnie?
Akurat mydło dziegciowe jest przeznaczone do cery problematycznej, ale w ofercie posiadamy szeroki asortyment mydeł – każdy coś dla siebie znajdzie 🙂 Zapraszamy na: https://mydlanerewolucje.pl/kategoria-produktu/mydla-naturalne/cera-mieszana/
Czy to mydło może zastąpić peeling i czy wysusza skórę?
Mydło dziegciowe nie daje efektu peelingu i nie wysusza skóry (mydło zawiera nawilżające oleje roślinne). Typowym mydłem z naturalnym potrójnym peelingiem (wiórka kokosowe, mak i kawa) jest mydło ciasteczkowe wykonane na bazie koziego mleka. Więcej o tym mydle na http://www.mydlanerewolucje.stronazen.pl/produkt/mydlo-ciasteczkowe/
Ciekawe, nigdy nie słyszałam o tym składniku, ale chyba właśnie znalazłam pomysł na prezent dla mojej mamy 😀 Jest ogromną zwolenniczką naturalnych kosmetyków, więc myślę, że taki podarek przypadłby jej do gustu.
Dziękujemy i zapraszamy. Jesteśmy otwarci na wszelkie pytania 🙂
Zawsze dziegciu uzywalam na strzalki w konskim kopycie , swietnie wysusza i leczy. Nigdy nie przypuszczalabym ze mozna z nim robic mydla . Jestem mega pod wrazeniem. Zapraszam w odwiedziny http://www.blingblingmakeup.blogspot.com
Bardzo ciekawy produkt, jak z jego powszechną dostępnością? Czy mydło ma silny zapach czy po prostu zapach podczas mycia?
Najbardziej interesuje mnie jak to mydło działa na skórę twarzy jeśli w tym miejscu się go użyje, bo skóra twarzy ma swoje własne właściwości.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Mydło dziegciowe jest na chwilę obecną dostępne w naszym sklepiku https://mydlanerewolucje.pl/produkt/mydlo-dziegciowe/
Można na początek przetestować mniejszą wersję. Zapach jest silny, jednakże są i fani tego zapachu 🙂 Zapach dość charakterystyczny i dyskusyjny 🙂 Kwestia gustu. Na tyle osób ile miało go przyjemność używać opinie na temat samego działania mydła są rewelacyjne.