Czy mycie rąk mydłem ochrania przed wirusami?
Brudne ręce są przyczyną wielu chorób na całym świecie. Wystarczy, że dotkniemy nieumytymi rękami twarz i jesteśmy narażeni na ryzyko infekcji. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest profilaktyka chorób zakaźnych, w szczególności teraz, gdy na świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Naukowcy zalecają częste mycie rąk w celu zmniejszenia ryzyka zakażeń bakteriami i wirusami. W związku z tym o higienę możemy zadbać przy pomocy antybakteryjnego mydła naturalnego bądź specjalnego płynu. Środki te możesz wykonać samodzielnie w domowym zaciszu w oparciu o podane poniżej przepisy. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego trzeba myć ręce?
Czy mycie rąk mydłem ochrania przed wirusami ? Pewnie! Jest to najprostszy i dość skuteczny sposób, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się zakażeń. Pozwala usunąć z powierzchni rąk m.in. bakterie i wirusy odpowiadające za cały szereg poważnych chorób. Według naukowców szanse na przeżycie np. koronawirusa maleją w temperaturze 30-40ºC i w kontakcie ze środkami dezynfekującymi. W związku z tym w walce z wirusami możemy użyć antybakteryjnego mydła bądź żelu.
Jak skutecznie myć ręce?

- Zmocz ręce wodą
- Namydl mydłem całą powierzchnię rąk
- Rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie dłonie
- Myj ręce około 30 sekund
- Pamiętaj o przestrzeni pomiędzy palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
- Opłucz ręce wodą
- Wytrzyj ręce do sucha ręcznikiem
Jeśli myjesz ręce w miejscu publicznym postaraj się nie dotykać umytymi rękoma drzwi, klamek oraz innych elementów, na których mogą znajdować się wirusy i bakterie.
Idealną opcją w takim przypadku jest stosowanie antybakteryjnego płynu do rąk, który możesz zrobić samodzielnie w domu (przepis odnajdziesz poniżej).
Czy wiesz, że… ?
- na telefonach komórkowych żyje 300 razy więcej zarazków niż w toalecie publicznej
- na klawiaturze komputera żyje około 510 bakterii na cm kwadratowy
- przeciętne biurko zawiera 400 razy więcej bakterii niż deska klozetowa
- 41% zarazków zbadanych na klawiaturach bankomatów stanowiły zarazki grypy i przeziębienia
- na banknotach jest więcej zarazków niż na bilonie
- 80 % infekcji przenoszonych jest przez ręce
- 69 % epidemicznego występowania zakażeń przewodu pokarmowego jest skutkiem przenoszenia zarazków przez zanieczyszczone ręce
Aż strach się bać. Na szczęście inne badania wykazują, że w ciągu 30 sekund mycia rąk redukujemy liczbę bakterii i wirusów o około 90%. Więc oczywista staje się odpowiedz na pytanie czy mycie rąk mydłem ochrania przed wirusami …
Proste domowe sposoby ochrony przed wirusami
Mycie rąk może zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów (w tym koronowirusa), jednakże pamiętaj również o innych środkach ostrożności. W razie możliwości ogranicz obecność w zatłoczonych miejscach. Poza tym stosuj środki odkażające na bazie alkoholu oraz unikaj dotykania oczu, ust i nosa.
1. Mydło naturalne
Mydło naturalne, które jest antybakteryjne, możesz zrobić samodzielnie w domowych warunkach. Wcale nie musisz kupować ich w drogeriach. Sama zacznij tworzyć mydła i miej wpływ na skład oraz właściwości. Bez sztucznych spieniaczy i utwardzaczy. W oparciu o kilka, łatwo dostępnych składników. Przekonaj się jakie to proste.
Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z mydłami zapraszam Cię na warsztaty online „Jak zrobić mydło w 5 krokach?”
Na warsztatach nauczysz się jak dobierać poszczególne składniki, aby stworzyć mydło dopasowane do Twoich potrzeb.
2. Antybakteryjny płyn do rąk
Jeśli nie możesz umyć rąk, idealnym rozwiązaniem jest antybakteryjny płyn do rąk. Ma on działanie dezynfekujące zapobiegając jednocześnie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusom. Przeznaczony jest do mycia rąk na sucho. Dodatkowo pielęgnuje skórę, chroniąc ją tym samym przed nadmiernym wysuszeniem.
Co przygotować?
- alkohol (min. 60%, ok. 1/3 objętości płynu)
- żel aloesowy (ok. 2/3 objętości płynu)
- eteryczny olejek np. lawendowy (ok. 10-15 kropli)
- buteleczka z atomizerem (250 ml)
Wszystkie składniki mają działanie antybakteryjne. Żel aloesowy działa dodatkowo pielęgnująco oraz dane płynowi odpowiedniej konsystencji. Ponadto dodany olejek eteryczny nadaje ładny zapach.
Jak wykonać?
Wlej podane składniki do pojemnika i wymieszaj.
Podczas stosowania antybakteryjnego płynu do rąk należy unikać kontaktu z oczami. W przypadku przedostania się go o oczu natychmiast przetrzyj je letnią wodą. Nie stosuj płynu na podrażnioną bądź uszkodzoną skórę.
Więcej informacji odnośnie higieny rąk odnajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści: