Jak zrobić sklep internetowy z kosmetykami?

Jak zrobić sklep internetowy z kosmetykami?

Jak zrobić sklep internetowy z kosmetykami?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego sklepu internetowego to konieczność. Z prostego powodu. Jest to bardzo duża oszczędność czasu i wygoda dla klienta. Nic więc dziwnego, że taka opcja zakupów sprawdza się niemal w każdej branży, w tym w branży kosmetycznej oraz rękodzielniczej. Jak zrobić sklep internetowy z kosmetykami? Tak naprawdę możesz go wykonać samodzielnie i bardzo niskim kosztem. Od czego zacząć? O tym jak sama i małym nakładem finansowym zrobiłam sklep internetowy opisuję krok po kroku w poniższym wpisie. Miłej lektury!

1. Jaką platformę wybrać do założenia strony?

Po pierwsze musisz zdecydować się, przy pomocy którego systemu będziesz tworzyć i prowadzić swoją stronę internetową. Choć świat internetu oferuje mnóstwo gotowych systemów, to ostatecznie zdecydowałam się na WordPressie. Nie dość, że jest prosty i intuicyjny w obsłudze, to również zupełnie darmowy. Kolejnym niepodważalnym argumentem przemawiającym na korzyść WordPressa jest fakt, że daje on nieograniczone możliwości rozbudowy strony o kolejne darmowe wtyczki.

Korzyści z korzystania z WordPress:

  • jest zupełnie darmowy
  • bardzo łatwy w konfiguracji i bieżącej obsłudze
  • ma możliwość dostosowania strony pod własne wymagania

2. Jaki sklep internetowy wybrać?

WordPress to nie wszystko. Musisz do niego podpiąć sklep. Na rynku jest wiele dostępnych platform sprzedażowych. Osobiście wybrałam WooCommerce, czyli wtyczkę do WordPressa, charakteryzującą się wszechstronnością i prostotą w obsłudze. Dodatkowym plusem jest to, że WooCommerce jest darmowy i można go dowolnie rozbudowywać o kolejne wtyczki tworząc nowoczesny i w pełni funkcjonalny sklep internetowy.

Korzyści z korzystania z WooCommerce:

  • można sprzedawać zarówno produkty fizyczne jak i cyfrowe
  • bardzo łatwy w konfiguracji i bieżącej obsłudze
  • nieskończona różnorodność darmowych wtyczek

3. Gdzie kupić motyw do sklepu?

Przed Tobą następna decyzja. Za wizualny wygląd strony internetowej odpowiada motyw. Motywy możesz mieć zupełnie darmowe, bądź płatne. Na samym początku prowadzenia strony internetowej skorzystałam z bezpłatnej opcji. Dopiero po roku zdecydowałam się na płatny szablon. I to był strzał w dziesiątkę. Płatne motywy dają o wiele więcej możliwości intuicyjnej edycji strony tym samym oszczędzając czas.

Motyw do strony możesz kupić np. na stronie Themeforest, a następnie wgrać go do WordPressa.

4. Gdzie kupić domenę i hosting?

Kolejna kwestia do rozważenia to nazwa domeny oraz hosting. A co to takiego? Domena to po prostu adres internetowy, zaś hosting to fizyczne miejsce, na którym znajdują się pliki tworzące stronę. Te dwie usługi mogą być wykupione w dwóch różnych miejscach, jednakże ja zdecydowałam się powierzyć je jednej. Takie rozwiązanie jest dla mnie wygodniejsze i w razie problemów zawsze wiem do kogo się zwrócić (hostingodawca nie przekierowuje mnie do firmy, u której kupiłam domenę i na odwrót). Od początku działania swojej strony korzystam z firmy Zenbox i bardzo ją polecam ze względu na szybkość reakcji w razie problemów, które mogą pojawić się na stronie. Nie raz na maila napisanego „w weekend” oraz „w nocy o północy” już po kilku minutach otrzymywałam pomocną odpowiedź.

Korzyści z korzystania z Zenbox:

  • bardzo szybki support
  • mam wszystko w jednym miejscu
  • nowoczesna infrastruktura serwerów

Jeśli zdecydujesz się powierzyć domenę i hosting firmie Zenobox, proszę zrób rejestrację poprzez ten link afiliacyjny – Ciebie to nic nie kosztuje, a ja zdobędę punkty za polecenie.

Bez dodatkowych kosztów, w ramach supportu, pracownicy Zenbox zainstalowali mi zarówno WordPressa jak i WooCommerce. Była to dla mnie ogromna pomoc na początku prowadzeniu sklepu. Pracownikowi Zenbox zajęło to dosłownie kilka minut, a ja zaoszczędziłam kilka godzin nad rozmyślaniem „co do czego”.

5. Jaką bramkę płatności podpiąć do sklepu?

Decyzja należy do Ciebie, ale wiedz, że każdy lubi szybkie przelewy w sklepach internetowych. Dzięki temu klient nie musi osobno logować się na swoje bankowe konto i przekopiowywać dane do przelewu. W dzisiejszym czasach jest to „must have” przy posiadaniu swojej strony. Dodatkowo dzięki wprowadzeniu tej opcji w sklepie uwiarygadniasz swoją firmę przed oczami klientów. Osobiście nieraz zdarzało mi się opuścić koszyk w sklepie widząc, że jest dostępna jedynie opcja przelewu bankowego. Zanim wprowadziłam tą opcję do mojego sklepu zrobiłam spore rozeznanie rynku i ostatecznie zdecydowałam się na Przelewy24.

Korzyści korzystania z Przelewów24:

  • jeden z najbardziej popularnych firm oferujących tego typu usługi
  • niska prowizja w porównaniu do innych konkurencyjnych firm
  • bardzo mały odsetek błędów przy płatności, a w razie problemów szybka i skuteczna pomoc

Jeśli zdecydujesz się korzystać z bramki Przelewy24, zarejestruj się poprzez ten link afiliacyjny – dzięki temu zdobędę punkty za polecenie.

6. Jaką wybrać księgowość online?

Kolejna kwestia to automatyczne wystawianie dokumentów księgowych dla klientów. Oj jakie to były straszne czasy, kiedy wszystko musiałam robić ręcznie. Dzięki księgowości internetowej wszystko mam zintegrowane i dane sprzedażowe automatycznie są wysyłane do Ifirmy, czyli firmy, która prowadzi mi księgowość. Na ten moment nie wyobrażam sobie prostszego rozwiązania. I choć z nazwy Ifirma kojarzy się z księgowością internetową, to tak na prawdę po drugiej stronie nie stroi robot, tylko wykwalifikowany pracownik, który zawsze Ci pomoże zarówno drogą telefoniczną jak i mailową.

Korzyści korzystania z Ifirma:

  • oszczędność czasu – dostarczanie dokumentów odbywa się przez internet
  • niskie opłaty w porównaniu do stacjonarnych usług księgowości
  • kompetentna i szybka pomoc w razie pytań

Jeśli chcesz skorzystać z usług Ifirma i otrzymać 50 zł rabatu na pierwszy miesiąc prowadzenia księgowości zarejestruj się poprzez ten link afiliacyjny.

7. Tanie przesyłki kurierskie

Następna sprawa, którą chcę poruszyć we wpisie „Jak zrobić sklep internetowy z kosmetykami?” to przesyłki kurierskie. Z mojego doświadczenia najlepiej sprawdziła się Furgonetka, która zrzesza w jednym miejscu niemal wszystkie firmy kurierskie. Mają bardzo intuicyjny panel administracyjny i konkurencyjne stawki. Dodatkowo możesz ją zintegrować zupełnie darmowo ze swoim sklepem postawionym na Woocommerce. Dzięki takiemu rozwiązaniu generowanie etykiet na paczki będzie Ci zajmować dosłownie kilka sekund.

8. Gdzie kupić regulamin do sklepu internetowego?

Regulamin w sklepie to kolejny temat, o którym musisz pamiętać. Takie są wymogi prawa i tego nie przeskoczysz. Osobiście korzystam z gotowego pakietu dokumentów Wojciecha Wawrzaka z PraKreacja. Dlaczego zdecydowałam się na to rozwiązanie? Ponieważ w razie zmian w przepisach prawnych otrzymuję na maila zaktualizowaną wersję dokumentów wraz z instrukcjami. Więc zamiast zastanawiać się nad kolejnymi zmianami w regulaminach skupiam się na rozwoju sklepu, a kwestie prawne są po stronie prawnika. Warto zwrócić uwagę, że jednorazowy koszt zakupu regulaminów (opcja z dożywotnią aktualizacją) kosztuje tyle co jednorazowa prawnicza konsultacja, więc pod kątem finansowym wariant ten jest najkorzystniejszy.

Masz dwie opcje podczas zakupu dokumentów do sklepu:

1. Szablony umów, regulaminów itp.

  • kupisz je bezpośrednio w sklepie PraKreacja
  • wpisując kod rabatowy MYDLANE-REWOLUCJE otrzymasz na nie 10% rabatu

2. Gotowe kreatory, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas

Kilka słów na koniec

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do kolejnego kroku w realizacji Twoich marzeń, czyli do stworzenia własnego sklepu internetowego z kosmetykami. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie kwestie związane z tym tematem zawarłam w powyższym wpisie. Jednakże uwierz mi, że jest to i tak ogrom podpowiedzi, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze. Jak widzisz można stworzyć własny sklep niskim kosztem – w pełni zautomatyzowany i funkcjonalny. A ja jestem na to najlepszym przykładem. Powodzenia!


Mydlane Rewolucja Małgorzata Łata

Mam na imię Gosia i od kilku lat tworzę markę Mydlane Rewolucje. Pasjonuję się nie tylko kosmetykami naturalnymi, ich prostotą wykonania, ale również biznesem online. Na co dzień tworzę nowe receptury, piszę ebooki na domowe kosmetyki, upraszczam wszystko co się da do potęgi entej albo rozmyślam co by to jeszcze zmienić do sklepiku, aby umilić zakupy swoim klientom. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym wyznaję zasadę „Duże zmiany zaczynają się od małych”.


Jeśli trafiłaś na ten wpis, to mogą Cię zainteresować również poniższe treści:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *