Enter your keyword

Ile kosztuje zrobienie kostki mydła naturalnego?

Ile kosztuje zrobienie kostki mydła naturalnego?

Ile kosztuje zrobienie kostki mydła naturalnego?

Ile kosztuje zrobienie kostki mydła naturalnego? Trzymamy kostkę w dłoni i myślimy co w niej jest takiego wyjątkowego. Analizujemy jej skład i koszty poszczególnych składników. A potem głowimy się dlaczego cena rynkowa ręcznie robionego mydła naturalnego wynosi około 18-30 zł, za jej syntetyczny odpowiednik w drogerii kosztuje jedynie 2-3 zł?

Tak do końca nie zdajemy sobie sprawy, że za ceną ręcznie robionych naturalnych mydeł ręcznie nie stoi jedynie koszt składników, który i tak jest znacznie wyższy w porównaniu do chemicznych zamienników. Dodatkowo dochodzi wiele innych czynników związanych z prowadzeniem mydlanej działalności gospodarczej, o których “Pan Kowalski” nie ma pojęcia.

No tak… ale wtedy może rodzić się pytanie? Jeśli rzemieślnicze naturalne mydła są “takie drogie” to czy można zrobić je samemu w domowych zaciszu? Oczywiście jest tak. Oprócz składników potrzebujesz garnek, wagę kuchenną, łyżkę i formę, do której wylejesz masę mydlaną.

Ten wpis blogowy ma na celu wskazanie jednostkowego kosztu wytworzenia mydła naturalnego biorąc pod uwagę wyłącznie koszty składników. Zakładam, że naczynia i sprzęt wykorzystasz z domu, a czas, który poświęcisz zrobieniu mydła będzie dla Ciebie zbieraniem kolejnych doświadczeń.

1. Z czego tak na prawdę składa się mydło?

Aby zrobić najprostsze mydło potrzebujesz jedynie trzech składników: tłuszczu, wodorotlenku sody oraz wodę.

WODOROTLENEK SODU + WODA = ŁUG

TŁUSZCZ + ŁUG = MYDŁO

Odpowiedni dobór tłuszczy ma za zadanie pielęgnować i czyścić skórę, zaś zadaniem ługu jest zmydlenie tłuszczu, aby mogła powstać twarda kostka. Tyle mydlanej filozofii…

2. Jakie tłuszcze można używać do mydeł?

Wcale nie musisz zaopatrywać się w specjalne tłuszcze do robienia mydeł. Możesz ograniczyć się do olejów kuchennych i jest to najtańsza opcja robienia mydeł. Jednakże każde dodanie olejów uszlachetniających sprawi, że podniesiesz właściwości pielęgnujące w mydłach. Oczywiście będzie się to wiązało ze wzrostem kosztu mydła.

  • Oleje kuchenne – oliwa z oliwek, oliwa pomace, olej ryżowy, olej słonecznikowy, olej lniany, olej kokosowy, olej rzepakowy
  • Pozostałe tłuszcze – masło shea, masło kakaowe, olej ze słodkich migdałów
  • Tłuszcze uszlachetniające – czarnuszkowy, arganowy, laurowy

Więcej na temat tłuszczy w mydłach znajdziesz tutaj: “Jakie oleje do mydeł?”

Podstawowe tłuszcze do zrobienia mydeł kupisz tutaj: “Składniki do mydeł: tłuszcze”

3. Co dodatkowo wpływa na koszt mydła?

Opcjonalnie do każdego mydła możesz dodać:

  1. Dla zapachu – olejki eteryczne lub kompozycje zapachowe – i to jest najbardziej cenotwórczy czynnik podnoszący koszt zrobienia mydła
  2. Dla koloru – barwniki – możesz użyć przypraw – nisko kosztowo
  3. Dla właściwości pielęgnujących – np. zioła z własnego ogródka – bez kosztowo
  4. Dla właściwości fizycznych – np. cukier, sól – niskokosztowo

Oczywiście jest o wiele więcej możliwości wzbogacania mydeł, jednakże nie sposób wymienić wszystkiego. Post ma na celu jedynie zobrazować co potencjalnie wpływa na cenę jednostkową mydła.

4. Co wziąć pod uwagę w wycenie oprócz składników?

Oprócz składników należy wziąć pod uwagę niezbędne narzędzia, którymi będziesz robić mydło. Jednakże na początku mydlanej przygody, wszystko co potrzebujesz odnajdziesz w kuchni (garnek, sylikonowe foremki, blender bądź łyżkę do mieszania). Zachęcam do skompletowania swojego asortymentu, który będzie docelowo wykorzystywany tylko do robienia mydeł.

5. Jak wyliczyć cenę jednostkową mydła?

Jak już wiesz z czego składa się mydło i jakie narzędzia będziesz potrzebować, aby je zrobić, możemy przejść do wyliczeń przykładowych receptur.

Założenia przyjęte do wyliczeń:

  1. Wyliczenia są w przybliżeniu. Nie mają wskazać kosztu ceny kostki co do jednego grosza, tylko podać przedział wartości i ogólny zarys ile może kosztować wytworzenie kostki własnymi siłami.
  2. Cena jednostkowa została podana w przeliczeniu na jedną 100 gramową kostkę mydła.
  3. Do wyliczenia wagi założono, że jedna partia to 1000 g tłuszczu + 130 g wodorotlenku sodu. Nie wliczono wody, gdyż woda w trakcie leżakowania odparowuje.
  4. Do wyliczenia ceny uwzględniono koszt tłuszczy oraz wodorotlenku sodu. Koszt wody nie został wliczony, gdyż można użyć zwykłej wody z kranu.
  5. To nie są gotowe przepisy – wartości zostały podane orientacyjnie na potrzeby szacunkowych wyliczeń.

Pamiętaj, że oliwa jest lżejsza od wody, więc jeśli zgodnie z przepisem potrzebujesz 1000 g oliwy to nie jest tożsame z 1 l oliwy. Jeden litr oliwy waży około 850 g (jest to uzależnione od producenta oraz partii), więc jeśli potrzebujesz 1000 g oliwy musisz zakupić więcej niż 1 l.

Poniżej podam kilka konkretnych przykładów ile kosztuje zrobienie kostki mydła naturalnego.

Przykład 1 . Koszt mydła oliwkowego

Najtańsze mydła są monolityczne, czyli złożone tylko z jednego oleju (np. oliwy z oliwek, oliwy pomace, oleju ryżowego). Przepis na najprostsze na świecie mydło oliwkowe zawiera wyłącznie oliwę. Jest idealne dla początkujących mydlarzy. Bez dodatku substancji zapachowych oraz barwników. Mydła z dużą zawartością oliwy są lekko maziste, mało się pienią, ale są wyjątkowo delikatne i łagodne dla skóry.

zestaw do mydła oliwkowego

 

Skład:

1000 g oliwy pomace – 16 zł
130 g wodorotlenku sody – 2 zł
300 g wody – z kranu

Koszt 1 partii – 18 zł
Koszt jednej kostki – 1,80 zł

Przepis na mydło oliwkowe

Zestaw składników do mydła oliwkowego

 

 


Przykład 2 . Koszt mydła laurowego

Mydło laurowe jest jednym z najpopularniejszych mydeł na świecie wykonanym z oliwy i oleju laurowego. Olej laurowy wykazuje właściwości pielęgnujące, regenerujące i bakteriobójcze. Im wyższa zawartość oleju laurowego, tym moc mydła laurowego jest większa i bardziej skuteczna (szybciej goi, regeneruje, walczy z bakteriami i ze stanami zapalnymi skóry).

Więcej na temat zastosowań mydła laurowego znajdziesz tutaj: “Mydło Aleppo – 9 zastosowań, które Cię zaskoczą”.

zestaw do mydła laurowego

 

Skład:

850 g oliwy pomace – 14 zł
150 g oleju laurowego – 60 zł
130 g wodorotlenku sody – 2 zł
300 g wody – z kranu

Koszt 1 partii – 76 zł
Koszt jednej kostki – 7,60 zł

Przepis na mydło laurowe

Zestaw składników do mydła laurowego

 

 

 


Przykład 3 . Koszt mydła pomarańczowego

Wiesz, że aby zabarwić mydło można sięgnąć po naturalne składniki? Mydło pomarańczowe dostało ciepłych kolorów dzięki trzem kuchennym, jadalnym przyprawom – papryce, imbirowi i kurkumie. Przyprawy oprócz walorów kolorystycznych nadają pielęgnujących właściwości.

zestaw do mydła pomarańczowego

 

Skład:

300 g oliwy pomace – 5 zł
200 g oleju kokosowego – 5 zł
100 g oleju ryżowego – 2 zł
100 g oleju rycynowego – 5 zł
300 masła shea – 14 zł
30 g olejku zapachowego – 18 zł
130 g wodorotlenku sody – 2 zł
300 g wody – z kranu
papryka czerwona, imbir, kurkuma – z kuchni

Koszt 1 partii – 51 zł
Koszt jednej kostki – 5,10 zł

Przepis na mydło pomarańczowe

Zestaw składników do mydła pomarańczowego

 


Ile kosztuje zrobienie kostki mydła naturalnego? Jak widzisz jest spora różnica między ceną rynkową mydła naturalnego, a kosztem samych składników wykorzystywanych do jej produkcji. Jeśli chcesz spróbować własnych sił w mydleniu to zapraszam na warsztat online “Jak zrobić mydło w 5 krokach?”

Podczas warsztatów online przeprowadzę Cię krok po kroku przez wszystkie etapy robienia mydła, które nie tylko naturalnie pielęgnuje, ale również stanowi małe „dzieło sztuki”.

jak zrobić mydło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *