Mydło miodowe – naturalna pielęgnacja naszej skóry
Mydło miodowe jest kolejną propozycją dla naturalnej pielęgnacji naszej skóry. Miód ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Ma właściwości bakteriobójcze, zmniejsza ryzyko powstania bliznowców, przyspiesza gojenie się ran przez co jest często wykorzystywany w leczeniu zmian skórnych i trądziku. Ponadto doskonale nawilża, koi podrażnienia, zmiękcza i wygładza skórę, poprawiając wygląd cery. Jest doskonałym składnikiem domowych kosmetyków, a w naszym przypadku zastosowanie znalazł w naturalnym mydle.
Mydło miodowe zostało dodatkowo wzbogacone woskiem pszczelim. Wosk pszczeli natłuszcza, ochrania i zapobiega wysuszaniu skóry. Pozostawia ochronny filtr na skórze. Zabezpiecza skórę przed wysuszeniem. Ponadto mydło miodowe zawiera masło shea, masło kakaowe, olej kokosowy, olej rycynowy oraz oliwę z oliwek. Jest bezzapachowe, a naturalny brązowy kolor jest zasługą użytego miodu.
Jakie substancje ma miód?
Najważniejsze substancje znajdujące się w miodzie to dwa cukry proste fruktoza i glukoza oraz sole mineralne, białka, enzymy, aminokwasy , pierwiastki takie jak: potas, wapń, magnez, żelazo, witaminy B, C, A, D i E, a także kwasy organiczne i olejki eteryczne.aaa
Jak wpływa na naszą skórę?
Przyjrzyjmy się szczegółowo jakie właściwości posiada miód przy naturalnej pielęgnacji naszej skóry:
- Redukcja cieni pod oczami – dzięki swoim właściwościom nawilżającym spulchnia skórę pod oczami, przez co minimalizuje widoczność cieni pod oczami i delikatnie wygładza drobne zmarszczki. Należy zaaplikować miód pod oczy, poczekać kilka minut, a następnie zmyć letnią wodą.
- Lepka odżywka do włosów – nieco rozcieńczony wodą lub jako dodatek do ulubionego szamponu czy odżywki. Nawilża i zawiera aminokwasy, które odżywiają włosy od wewnątrz. Wymieszaj 100 miodu z oliwą z oliwek (1 do 3 łyżek w zależności od suchości włosów i skóry głowy), nałóż maskę na wilgotne włosy i pozostaw na pół godziny (najlepiej pod czepkiem albo ręcznikiem). Potem umyj włosy szamponem jak zwykle.
- Do rozjaśnienia włosów – aby je rozjaśnić do litra ciepłej wody wlej łyżeczkę miodu pszczelego , trochę soku z cytryny i dokładnie wymieszaj. Po umyciu włosów szamponem spłucz je słodkim roztworem i wysusz.
- Redukcja wysuszenia i oparzeń słonecznych – użyj klasycznego miodu zamiast balsamu. Działanie kojące, nawilżające oraz antybakteryjne powinno skutecznie poradzić sobie z oparzeniami skórnymi.
- Jako maseczka na spierzchnięte usta – nałóż grubą warstwę miodu na wargi, odczekaj kwadrans a następnie zliż słodki przysmak. Maseczka zalecana jest w szczególności zimą, kiedy usta pod wpływem mrozu i wiatru szybko stają się suche i pękają.
- Do kąpieli – do wody o temperaturze 37 stopni wlej 100 g miodu i zanurzyć się na 20 minut. Taka kąpiel przywraca siły witalne, ale trzeba po niej spłukać ciało pod prysznicem.
Miód jako maseczka do twarzy?
Miód lubi towarzystwo śmietanki, mleka, kurzego jajka, twarożku albo soku z cytryny. Maska miodowa delikatnie oczyszcza skórę, zachowując ja zdrową, elastyczną i piękną. Leczy stany zapalne i świetnie nawilża skórę. Oto kilka przepisów na maseczki miodowe:
- nawilżająca – wymieszaj jedną łyżkę miodu z trzema łyżkami twarożku homogenizowanego i jednym żółtkiem. Nałóż maseczkę na umytą rumiankiem skórę twarzy na pół godziny.
- oczyszczająca – do jednego żółtka dodaj łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Możesz ją stosować nawet codziennie.
- wygładzająca – jedno jabłko obierz i zetrzyj na tarce. Wymieszać go z jedną łyżkę miodu. Uzyskaną masę nałóż na twarz na 15 minut.
- nawilżająca – wymieszaj dwie łyżki miodu z dwoma łyżeczkami mleka lub słodkiej śmietanki. Rozprowadź uzyskaną papkę na twarzy, szyi, pozostaw na 10 minut.
A ja ostatnio odstawiłem biały cukier i przerzuciłem się na miód 🙂 4kg w dół w ciągu 8 tygodni 🙂
Wspaniale! Właściwości miodu są niedoceniane przez wielu z nas, a na prawdę potrafi zdziałać cuda.
W mydle jeszcze nie stosowałam, ale ogólnie to lubię od czasu do czasu zrobić sobie domowy kosmetyk z miodem. Najczęściej jest to maska do włosów.
Super! Akurat ja jeszcze nie stosowałam do włosów, ale chyba nadszedł najwyższy czas aby spróbować 🙂